Meclisteki Yeni İnfaz Yasası

Meclisteki Yeni İnfaz Yasası

Meclisteki yeni infaz yasası dava süreci devam eden ve dava süreci tamamlanmış olan pek çok mahkûm tarafından en sıklıkla takip edilen konu olmaktadır. Mahkûmların yanı sıra aileleri de konuyu yakinen takip etmekte ve meclisten gelecek her türlü haberi detaylarıyla incelemektedir. Yazımızın içeriğinde infaz yasasından faydalanacak ve faydalanması mümkün olmayan suçlardan ayrıca bu suçlara yapılacak olan yeni uygulamalardan bahsedeceğiz.

Meclisimizin ve birçok ailenin aylardır gündeminde olan bu konu, bütün ceza davalarını kapsamamaktadır. Yeni tasarlanan yasa kapsamı başta infaz kurallarını içerdiği gibi, 11 kanunda da yeni değişiklikler için tasarlanmıştır. Meclisteki yeni infaz yasası içeriğinde hangi suçların ceza indirimi alamayacağını öğrenmek için, yazımızı okumaya devam ediniz.

Af Yasası

Af yasası kapsamında ceza indirimi, denetimli serbestlik vb. durumlardan yararlanamayacak olan suçları belirtmek gerekirse;

 • Cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlar
 • Uyuşturucu madde üretimi ve içeriğinde yer alan suçlar
 • Kasten adam öldürme suçu kapsamı
 • Kadına yönelik olarak işlenen bütün suçların kapsamı
 • Terör suçları kapsamı

İnfaz için hazırlanan yasa tasarısının ilk oluşum gününden beri, toplumu vicdanen yaralayan bu suçların kesinlikle kapsama girmeyeceği belirtilmişti. İlerleyen dönemlerde de, bu konuda verilen karar ve hükümlerde değişiklik olmadı. Ayrıca belirtmemiz gereken bir hususta şu şekilde olmaktadır; Meclisteki yeni infaz yasası kapsamından yararlanması olası olan suçlar, 30 Mart 2020 tarihinden önce işlenmelidir. Bu tarihten sonra işlenen suçlar, kapsam dışında bırakılmıştır.

Denetimli Serbestlik

Denetimli serbestlik süresinde suçu sabit olan kişi, kanun maddelerinde verilen ölçütler doğrultusunda sosyal hayatın içerisinde yer alarak hayatına devam eder. Fakat hükümlünün bu haktan faydalanabilmesi için, yerine getirmesi gereken belli başlı uygulamaları vardır. Bu kural bazen kamu kurum ve kuruluşlarında görev almak olurken, bazı durumlarda da eğitim veya bağımlılıktan kurtulma gibi seminerlere katılmak olabilir.

5275 sayılı Kanunun 6. Maddesi gerekliliğince Meclisteki yeni infaz yasası kapsamında tasarlanan denetimli serbestliği içeren yasaya göre;

 • Denetimli serbestlik süresi 3 yıl olacak
 • Bazı süreli hapis cezalarına mahkûm olanların cezası ½ oranını infaz kurumunda çektikten sonra koşullu salıverilme imkânından faydalanabilecek

Mahkûmlara Af Var mı?

Mahkûmlara af var mı? Rahşan Ecevit affından bu yana, Ülkemizin de gündeminde yer almayan af yasası tasarısı geçen yıldan beri tekrardan gündeme gelmiştir. Yasa tasarısının ilk hazırlanmaya başladığı süreçten itibaren; hangi suçlar kapsamda yer alacak, ceza indirimi olacak suçlar, denetimli serbestlikte yer alacak suçlar, hükmün bozulması, adli para cezası gibi durumlarda merakla beklenmeye başlamıştır. Konu hakkında belirtmemiz gerekir ki; Yasa genelgesi kapsamına göre 6 yıl ya da daha az ceza alanlar doğrudan tahliye edilebilecek. Ayrıca Meclisteki yeni infaz yasası konularına göre;

 • 7 yıl hapis cezası alanlar 6 ay
 • 8 Yıl hapis cezası alanlar 1 yıl
 • 9 yıl ceza alanlar 1,5 yıl
 • 10 yıl ceza alanlar 2 yıl
 • 15 yıl ceza alanlar ise, 4,5 yıl hapis cezasından sonra tahliye alabilecekler.

6 yıl ya da daha az ceza alanlara verilecek olan tahliye kararına göre, hükmün 30 Mart 2020 tarihinden önce ya da sonra açıklanması değil, suçun bu tarihten önceki bir tarihte işlenmiş olması göz önünde bulundurulacaktır.

Ceza İnfaz Yasası Ne Zaman Değişiyor?

Ceza infaz yasası ne zaman değişiyor? Mahkûm ve yakınlarının beklediği bu haber Meclisin ve Cumhurbaşkanının onayından tamamen geçtiği zaman uygulanmaya başlanacaktır. Uygulamanın başlama süreci tarihi, resmi gazetede yayınlanarak ilan edilmiş olacaktır.

Mahkûmların ve yakınlarının bu süreçteki bir diğer korkuları da Koronavirüs salgını olmaktadır. Yapılan yeni açıklamalara göre; Virüs sebebiyle mahkûmların cezalarını 2 ay ev sürecinde geçirmeleri sağlanabilir. Bu süreye ek olarak 2 kerede Adalet Bakanlığı tarafından bu süreç uzatılabilmektedir.

Meclisteki yeni infaz yasası ve ceza hukukunda af ilgili konular hakkında detaylı görüşme yapmak için, hukuk büromuzla iletişime geçebilir ve danışmanlık randevusu talep edebilirsiniz.

Bir sonraki yayınımız Ceza Davasında Şikayetten Vazgeçme makalemizi inceleyiniz.

0

Yorum Gönder