Boşanma Davası Ne Kadar Sürer

Boşanma Davası Ne Kadar Sürer

Boşanma davası ne kadar sürer? Boşanma, evlilik birliği içindeki kadın ve erkeğin ortak hayatı sonlandırmak istemesinden dolayı yapılan resmi işlemdir. Bu davanın açılabilmesi için ortada kanunen geçerli olan bir evlilik olması gerekmektedir. Örneğin; imam nikâhı ile yaşayan tarafların geçerli olan yani resmi bir evliliği yoktur. Bu sebeple de boşanma davası açılamaz ve taraflar pek çok hak kaybı yaşar.

Boşanma davaları iki şekilde gerçekleşir. Bunlar; anlaşmalı boşanma davası ve çekişmeli boşanma davasıdır. Bu iki davanın başlatılma şekli ve ilerletilme şekli birbirinden pek çok farklılığa sahip olmaktadır. Bu sebeple de boşanma davası sürelerini konu başlığına göre incelememiz daha doğru olacaktır.

Anlaşmalı Boşanma Davası Süresi

Türk Medeni Kuralları maddelerinden de yola çıkarak belirtebiliriz ki; Tarafların en kısa sürede boşanmasını sağlayan boşanma türü, anlaşmalı olmaktadır. Fakat bu davanın yapılabilmesi için yerine getirilmesi gereken belli başlı şartlar vardır. Bu şartlar yerine getirildikten sonra, davanın süreci en kısa sürede tamamlanır.

Anlaşmalı boşanma davasını avukatlı ya da avukatsız olarak ilerletebilirsiniz. Avukatla ilerletilen süreçler, davanın daha kısa sürede bitmesini sağlamaktadır. Şöyle ki, avukat ile ilerletilen anlaşmalı boşanma davanız 1 ay içerisinde sonuçlanırken, avukatsız olan süreç 6 ay içerisinde tamamlanır ve hak kaybı yaşamanıza sebep olur.

Boşanma davası ne kadar sürer konumuzu incelemeye devam ederken, çekişmeli boşanma davasının süresinden bahsedeceğiz.

Çekişmeli Boşanma Davası Süresi

Bu davanın sürecinden bahsederken, ilk olarak belirtmemiz gerekir ki; Anlaşmalı davalar gibi kısa bir süreçten bahsetmemiz imkânsız olur. Çekişmeli boşanma davaları özellikle içerisinde yer alan konular ve paylaşımlar gereğince çok daha uzun sürmektedir.

Çekişmeli boşanma davasının içerisinde; Nafaka, velayet, mal paylaşımı, tazminat hakları, soyadı hakları gibi pek çok konuda yer almaktadır. Bu sebeple de dava süreci daha uzun sürmektedir. Her hangi bir avukat desteği almadan bu davayı ilerletmek isterseniz bu süre ortalama olarak 3 yıl ve daha fazla sürebilmektedir.

Boşanma davası ne kadar sürer ve diğer boşanma davası sorularınız hakkında detaylı görüşme yapmak için, internet sayfamızda yer alan iletişim bilgilerinden faydalanarak, hukuk büromuzdan danışmanlık randevusu alabilirsiniz.

Meclisteki Yeni İnfaz Yasası için, bir sonraki yayınımızı inceleyiniz.

0

Related Posts

Yorum Gönder