Ortak Hayatın Yeniden Kurulmaması

Ortak Hayatın Yeniden Kurulmaması

Ortak hayatın yeniden kurulmaması durumunda neler yaşanmaktadır? Evlilik birliği içerisinde taraflar ya da taraflardan biri boşanma istemi ile mahkemeye başvurabilir. Yapılan işlemlerin sonrasında dava süreci başlatılır. Fakat dava süreci başlamadan önce ve ilerletilirken dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır. Burada yapılan eksik ya da yanlış işlem sonrasında davanın reddi gerçekleşebilir.

Boşanma davam reddedildi ve bundan sonrasında neler yapmam gerekiyor? Ülkemizde de pek çok kişi bu durumdan dolayı mağduriyet yaşamaktadır. Böyle olan durumlarda; Davanın reddedilmesinden sonra farklı bir boşanma sebebi ile dava açılabileceği gibi, ortak hayat tekrardan kurulmazsa da boşanma gerçekleşebilir. Bilinmesi gereken en önemli detay şöyle olmaktadır; Ortak hayatın yeniden kurulmaması konusunda geçerli olan süre 3 yıl olmaktadır.

Ortak Hayat Nasıl Kurulmaz?

Ortak hayat nasıl kurulmaz? Bu sorunun yanıtını bilmek, boşanma davası reddedilen kişiler için çok önemlidir. Çünkü Kanunen geçerli olan 3 yıllık süre kesin olan süre olmaktadır. Kanun koyucunun belirlemiş olduğu süre içinde, evlilik birliği kuralları geçerli olursa yani taraflar aynı ortamda yaşamaya devam ederse, boşanma kesinlikle gerçekleşemez.

Evlilik birliğinin gerekliliğinden dolayı oluşan ortak hayat kurulmazsa ve bu kurulumun yapılmadığı mahkemeye gerekli olan delillerle beyan edilirse, taraflarında talepleri doğrultusunda hak düşürücü sürenin dolması ile boşanma gerçekleşir. Eylemli boşanma davası olarak bilinen bu sürecin gerçekleşmesi için reddedilen bir dava olmalı ve ortak hayatın tekrar kurulmaması gerekmektedir.

Ortak Hayatın Kurulmamasının İspatı

Ortak hayatın kurulmamasının ispatı için gerekli olan unsurlar vardır. Mahkemeye bu unsurlar deliller ve şahitler eşliğinde beyan edilebilir. Bu durumun ispatı için;

  • Tarafların ikametgâh kayıtları
  • Şahitlerin beyanları
  • Tarafların beyanları mahkemeye sunulabilir.

Kanun koyucunun belirlediği bu süre içerisinde, tarafların isteği üzerine ortak hayat tekrar kurulabilir. Eğer ki taraflar kendi istekleri ile ortak hayatı kurarsa, ortada geçerli olan bir af söz konusu olur ve evlilik birliği resmi olarak devam eder. Türk Medeni Kanunu maddelerine göre, hangi sebeple dava açılırsa açılsın, dava sürecinde af gerçekleşirse, ortada olan dava süreci reddedilir.

Ortak hayatın tekrar kurulmaması ve diğer boşanma davası sebepleri hakkında detaylı görüşme yapmak için, internet sayfamızda yer alan iletişim bilgilerinden faydalanarak, hukuk büromuzla iletişime geçerek danışmanlık randevusu talep edebilirsiniz.

Vasiyetnamenin Geri Alınması için tıklayınız.

0

Related Posts

Yorum Gönder