Sosyal Medyada Uygunsuz İçerik Kaldırılması

Sosyal Medyada Uygunsuz İçerik Kaldırılması

Sosyal medyada uygunsuz içerik kaldırılması nasıl olur ve hangi koşullar yapıldığı zaman bu içerikler kaldırılabilir? Bu ve benzeri sorularınızın yanıtını, bilgilendirme amaçlı hazırlanan bu makalemizde bulabileceğiniz gibi, internet sayfamızda yer alan diğer makalelerimizden de bilgi edinebilirsiniz.

İlerleyen teknoloji sayesinde, günlük hayatımızın içerisinde pek çok işlemi kolay şekilde halledebilmekteyiz. Ayrıca yeni yapılandırmalar sayesinde yani sosyal medya üzerinden tanıdığımız kişilerle haberleşebilir ve onların paylaştıklarını da görebiliriz. Sosyal medya üzerinden kurulan pek çok arkadaşlık olmaktadır ve bu internet ağı sayesinde pek çok araştırmada yapılabilmektedir. Kadınlar ve erkekler günümüzde sosyal medya aracılığı ile birlikte birçok yerden alışveriş de yapabilmektedir. Yani “sosyal medya hayatımızın tam ortasında yer almaktadır” diyebiliriz. Sosyal medyada uygunsuz içeriğin kaldırılması, belli kapsam dâhilinde olur.

Sosyal Medya İçeriği Nasıl Kaldırılır?

Sosyal medya içeriği nasıl kaldırılır? Kişiler, sosyal medya üzerinden yükledikleri bütün verileri (fotoğraf, video, resim vb.) istedikleri zaman kaldırabilirler. Ayrıca kendileri ile ilgili olan bu tarz verileri, başkaları izinsiz şekilde paylaşım yaptıysa da, bunların kaldırılmasını talep edebilirler. Bu talepler yasal olarak 5651 sayılı “internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi” hakkında belirlenen kanunda belirtilmektedir.

Bilgi teknolojileri ve iletişim bakanlığı, internet aracılığıyla suç işlenmesi koşulunda, özel hayatın gizliliğinin ihlal edilmesi ve geciktirilmesinde sakınca bulunan hallerde mahkeme kararına gerek kalmadan erişimin engellenmesi kararını doğrudan verebilen kurumdur.

Sosyal medyada uygunsuz içerik kaldırılması başlıklı makalemizin son kısmında, internetten özel içeriklerin kaldırılmasını anlatacağız.

İnternetten İçerik Kaldırma

İnternetten içerik kaldırma, 5651 sayılı kanunun 8. Ve 9. Maddelerinde açıklanmıştır. Bu maddeye yer alan öğeler şu şekilde olmaktadır;

  • Kişilik haklarının ihlali nedeniyle içeriğin kaldırılması veya erişimin engellenmesi
  • Suç işlenmesi nedeniyle erişimin engellenmesi
  • Özel hayatın gizliliğinin ihlali nedeniyle içeriğin kaldırılması
  • 5846 sayılı fikir ve sanat eserleri kanununun ihlali nedeniyle içeriğin kaldırılması veya erişimin durdurulması
  • İnternette unutulma hakkının kullanılması nedeniyle içeriğin kaldırılması veya erişimin engellenmesi
  • Kamu yararı ve düzeni nedeniyle erişimin engellenmesi

Sosyal medyada uygunsuz içerik kaldırılması ve diğer bilişim suçları hakkında detaylı görüşme yapmak için, internet sayfamızda yer alan iletişim bilgilerinden faydalanarak Bakırköy Avukat ile görüşebilirsiniz.

Suç işleme sebebiyle boşanma sebepleri hakkında bilgi edinmek için, linki tıklayarak bir sonraki yayınımızı okuyabilirsiniz.

0

Yorum Gönder