Af Ne Demek

Af Ne Demek

Af ne demek ve af hangi davalarda söz konusu olmaktadır gibi sorularınızın yanıtını, hukuk büromuz tarafından bilgilendirme amaçlı hazırlanan makalemizde bulabilirsiniz.

Af, suçun hukuki sonuçlarını etkileyen değişikliklerin olmasını sağlayan, Türkiye Büyük Millet Meclisi ya da bazı durumlarda Cumhurbaşkanlığının yetkisinde tanzim edilen idari karar olmaktadır. Affın neticesinde, mahkûmiyet alan kişinin cezası kaldırılır ya da cezasında indirim olabilir.

Af ne demek sorusunu yanıtladıktan sonra belirtmek isteriz ki; af kendi içerisinde iki gruba ayrılarak incelenmektedir. Bunlar; genel af ve özel aftır. Genel af, kamu davasının düşmesi ya da ceza mahkûmiyetinin ortadan kalkmasından oluşan bir ceza hukukudur. Özel af ise; kesinleşmiş olan hapis cezasının cezaevinde infaz edilmesinden vazgeçilmesi ya da kesinleşen ceza hükmünde yapılan indirimdir.

Genel Affın Hukuki Neticeleri

Af ne demek başlıklı makalemize devam ederken genel affın hukuki neticeleri nelerdir konusunu inceleyerek devam edeceğiz. Türk Ceza Kanununda affın bu kısmından dolayı oluşan hukuki neticeler şöyle belirtilmektedir;

  • Af kapsamına giren fiiller hakkında kamu davası açılmamışsa, bundan sonrasında da dava açılamaz
  • Kamu davası açıldığı durumlarda ise dava düşürülür
  • Yargılama süreci sona ermiş ise yani hüküm (ceza) verilmişse, verilen cezanın infazı durdurulur
  • Mahkûmiyete ilişkin olan bütün sonuçlar ortadan kalkmış olduğu için fer’i ve mütemmim cezalar da ortadan kalkmaktadır
  • Genel af kapsamındaki cezalar adli sicilden silinir ve tekerrüre esas olmaz.

Genel affın doğurmuş olduğu neticeleri belirttikten sonra, affın diğer kısmı olan, özel af ile ilgili bilgiler vererek yazımıza devam edeceğiz.

Özel Affın Hukuki Neticeleri

Özel affın hukuki neticeleri üç şekilde olabilir. Bunlar;

  • Suça istinaden verilen hükmün cezaevinde infaz edilmesine son verilir
  • Ceza mahkûmiyetinin süresi azaltılabilir
  • Mahkûmiyet dâhilinde verilen ceza, adli para cezasına çevrilebilir

Özel af, kendi içerisinde iki gruba ayrılmaktadır. Bunlar; bireysel özel af ve toplumsal özel af olmaktadır. Bireysel ve toplu özel affın hukuki neticeleri de farklı sonuçlar oluşturmaktadır.

Af ne demek ve diğer Ceza Davalarınızla ilgili olan konularda, hukuki destek almak isterseniz, internet sayfamızda yer alan iletişim bilgilerinden Büyükçekmece Avukat ile görüşebilirsiniz.

Mirasın reddi davası hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, bir sonraki yayınımıza göz atabilirsiniz.

0

Related Posts

Yorum Gönder