Özel Affın Hukuki Neticeleri

Özel Affın Hukuki Neticeleri

Özel affın hukuki neticeleri nelerdir? Bu ve benzeri soruların yanıtları hakkında bilgi edinmek için, hukuk büromuz tarafından hazırlanan bu makaleden faydalanabilirsiniz. Ayrıca internet sayfamızda daha farklı konular hakkında da makaleler yer almaktadır. Özel af kapsamının neticelerini 3 gruba ayırarak incelememiz mümkündür. Bunlar;

  • Suçun cezasının cezaevinde infaz edilmesine son verilmesi
  • Ceza mahkûmiyetinin infaz süresinin azaltılması
  • Hapis cezasının adli para cezasına çevrilmesi

Özel af kapsamı kendi içerisinde iki kısma ayrılır. Bunlar; Bireysel özel af ve toplumsal özel af olmaktadır. Örnek vermek gerekirse; Cumhurbaşkanı ya da TBMM sağlık sorunu ciddi olan bir mahkûmun, mahkûmiyetini sonlandırmaya karar verirse, burada özel af kapsamından bahsetmemiz mümkün olur. Özel affın neticeleri konumuza açıklamaya devam edeceğiz.

Özel Affın Kapsamının Sonuçları

Özel affın kapsamının sonuçları nelerdir sorusunun yanıtını maddeler halinde belirtecek olursak;

  • Özel af sonrasında ceza mahkûmiyeti tamamen ortadan kalkmaz. Sadece cezanın infaz süresini ya da infaz biçimini etkiler.
  • Özel af kapsamı, sadece infazın süresini ya da şeklini değiştirdiği için, özel af kapsamından faydalanabilmek için ortada gerçekleşen mahkûmiyetten bahsediliyor olunmalıdır.
  • Özel af kapsamından faydalanan kişi, tekrardan suça karışırsa eğer böylesi olan durumlarda da tekerrür hükümleri uygulaması yapılır
  • Özel af kapsamından yararlanan kişi, tekrar suça karıştığı zaman cezanın ertelenmesi ya da hükmün açıklanmasının geri bırakılması yani hagb kararı da verilmesi mümkündür

Özel affın hukuki neticeleri başlıklı makalemizin son kısmında, özel affın verilmesindeki yetkili kişiden bahsedeceğiz

Özel Affın Karar Şartı

Özel affın karar şartı yetkisi, TBMM ve Cumhurbaşkanına ait olmaktadır. TBMM herhangi bir hükümlünün ya da bir grup hükümlünün cezasını tamamen kaldırabileceği gibi, cezayı azaltabilir ve ayrıca cezanın niteliğini de değiştirebilir.

Anayasanın 104. Maddesinden yola çıkarak belirtebiliriz ki; Hastalık, sakatlık, yaşlanma vb. sebeplerle Cumhurbaşkanına belirli kişilerin cezalarını hafifletme ya da büsbütün olarak ortadan kaldırma yetkisi de verilmiştir. Bunun sebebi belirtilen durumda ceza infazına devam etmenin kamu vicdanını tatmin etmeyişi, infaza devam etmenin kamu açısından yararının bulunmayışıdır.

Özel affın hukuki neticeleri ve diğer ceza davaları hakkında detaylı görüşme yapmak için, internet sayfamızda yer alan iletişim bilgilerinden faydalanarak, Beylikdüzü Ceza Avukatı ile görüşebilirsiniz.

Bir sonraki yayınımız olan Mirastan Mal Kaçırma Davasının Unsurları makalemizi inceleyebilirsiniz.

0

Related Posts

Yorum Gönder