Basit Hırsızlık Suçu Nedir

Basit Hırsızlık Suçu Nedir

Basit hırsızlık suçu nedir ve bu suçun ceza oranı, uygulanma nitelikleri nelerdir? Bu ve benzeri soruların yanıtını bu makalemizde ve internet sayfamızda yere alan diğer makalelerimizde bulabilirsiniz.

Basit hırsızlık, Türk Ceza Kanunu madde 141’de düzenlenmiştir. Bu maddeden yola çıkarak belirtebiliriz ki; Hırsızlığa teşvik primi uygulanacak durumlar kapsamında olan suç, basit hırsızlıktır. Peki, teşvik olarak burada belirtilen nedir? Şöyle ki; Açık alanlarda bırakılan eşyaların çalınması veya kilitli olması gereken alanın açık bırakılması bu durumu açıklayabilmektedir. Burada açık alanda bulunan eşyanın potansiyeli de önem teşkil etmektedir. Örneğin; tarla sürmeye yarayan bir alet, tarlada açık alanda bulunmalıdır. Bu aletin çalınması basit hırsızlık değil, nitelikli hırsızlık olur. Hırsızlık suçu nedir sorusunun yanıtını verdikten sonra, bu suça örnekler vererek devam edeceğiz.

Basit Hırsızlık Suçları Nelerdir

Basit hırsızlık suçları nelerdir sorusunun yanıtını verirken, Yargıtay’ın vermiş olduğu kararlardan yola çıkacağız. Buna göre;

  • İnşaatta çalışan işçinin açıkta bıraktığı özel eşyasının çalınması
  • İşyeri önüne teşhir amaçlı konulan korumasız ürünlerin çalınması
  • Pazar tezgâhlarında açıkta bırakılan eşyaların çalınması
  • Ev ya da işyeri taşınmalarında sokakta korunmasız bırakılan eşyaların çalınması
  • Plaj vb. alanlarda açık şekilde bırakılan özel eşyaların çalınması
  • Park vb. alanlarda açıkta bırakılan çanta, cüzdan gibi ürünlerin çalınması gibi durumları basit hırsızlık kapsamında örnek olarak gösterebiliriz.

Basit hırsızlık suçu nedir başlıklı makalemize devam ederken, pişmanlık yasası hakkında bilgilendirme yapacağız.

Etkin Pişmanlık Uygulaması

Etkin pişmanlık uygulaması, TCK kanunlarına göre her türlü suçta uygulanamaz. Hırsızlık sebebiyle mağdur olan şahsın mağduriyeti giderilirse, TCK madde 168 gerekliliğince sanık olan kişiye etkin pişmanlık uygulamasından ceza indirimi yapılabilir.

Hırsızlık sebebi ile mağdurun uğradığı zarar soruşturma aşamasında giderilmiş olursa verilecek olan ceza oranında 2/3’e kadar indirim yapılabilir. Hırsızlık sebebi suçu ile mağdurun uğramış olduğu zarar kovuşturma safhasında giderilmiş olursa, sanığa verilmesine karar verilecek olan cezada ½ oranında indirim yapılabilir. Suçun cezasında indirim yapılabileceği gibi işlenme şekli, verilen zarar vb. faktörlere göre artış da olabilir.

Basit hırsızlık suçu nedir ve diğer ceza davalarınız hakkında detaylı görüşme yapmak için, internet sitemizde yer alan iletişim bilgilerinden faydalanarak Beylikdüzü Ceza Avukatı ile görüşebilirsiniz.

Bir sonraki yayınımız olan Saklı Pay Mirasçılar makalemizi inceleyebilirsiniz.

1

Related Posts

Yorum Gönder