Tedbir Nafakasının Koşulları

Tedbir Nafakasının Koşulları

Tedbir nafakasının koşulları gerçekleştikten sonra, bu ödemenin belirlenen şekilde yapılması gerekmektedir. Aksi olan durumlarda cezai işlem uygulaması gerçekleşir. Tedbir nafakası, boşanma davasının başlaması ile ortaya çıkan bir durumdur. Boşanma süreci içerisin iken kişinin maddi yoksunluğa düşmemesi için uygulanan bir nafaka türüdür. Mahkemenin kararı ile yapılan bu uygulama da, maddi olanakları daha iyi olan taraf diğer tarafa, hâkimde uygun görürse her ay belirli bir miktarda ödeme yapar.

Nafaka ödenmesi, resmi olarak mahkeme tarafından verilen bir karardır. Bu sebepten dolayı da ödenme zorunluluğu vardır. Fakat nafaka ödemesine hükmolunan taraf eğer ki bu ödemeyi yapmak istemiyorsa, nafaka ödenmesi kararına itiraz etme hakkı vardır. Tedbir nafakasının koşulları konusunda en temel nokta tarafların maddi olanakları olmaktadır.

Hükümlülükte Tedbir Nafakası

Hükümlülükte tedbir nafakası nasıl uygulanır? 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu madde 169 hükmüne göre boşanma davası açıldığı zaman hâkim, davanın devamı süresince gerekli olan, özellikle eşlerin geçimine ilişkin olarak olan geçici önlemleri re’sen alır. Alınan geçici önlemlerden biri de maddi sorun yaşanmaması için, nafaka olmaktadır.

Boşanma veya ayrılık davasında geçici tedbir nafakası belirlenirken kural olarak hükümlülük eşin nafaka yükümlülüğünü ortadan kaldırmaz. Hüküm kararı verilen eşin eğer ki başka bir geliri ya da paraya çevrilmesi uygun olan malı veya serveti varsa, mahkemenin karar vermiş olduğu tedbir nafakasını ödemekle yükümlüdür. Tedbir nafakasının koşulları başlıklı makalemize devam ederken tutukluluk halinde iken bu sürecin nasıl olması gerektiği ile ilgili bilgi vereceğiz.

Tutukluluk Halinde Tedbir Nafakası

Tutukluluk halinde tedbir nafakası talep edilebilir mi ve bu ödemenin yapılması koşulu şart mıdır? Boşanma ya da ayrılık davasında geçici tedbir nafakası belirlenirken, tutukluluk eşin nafaka yükümlülüğünü ortadan kaldırmaz diye belirtilmiştir. Tutuklu eşin aynı şekilde hükümlü eş gibi, başka bir geliri varsa, paraya çevrilme imkânı olan malı varsa ya da serveti varsa tedbir nafakasını ödemekle ilgili olan yükümlülüğü devam eder.

Hükümlü ve tutukluluk durumlarının haricinde; İşsizlik durumunda, askerlik durumunda da nafaka ödenmesi yükümlülüğü aynı şartlar halinde iken ortadan kalkmaz ve devam eder.

Tedbir nafakasının koşulları ve diğer nafaka davalarınız ile ilgili olarak görüşme yapmak için, internet sayfamızda yer alan iletişim bilgilerinden faydalanıp, Esenyurt Boşanma Avukat ile görüşebilirsiniz.

Basit Hırsızlık Suçu Nedir sorusunun yanıtını almak için, bir sonraki yayınımızı inceleyebilirsiniz.

0

Related Posts

Yorum Gönder