Boşanma Davası Harcı

Boşanma davası harcı ne demektir? Boşanma davası açılırken, adliyede yapılması gereken resmi işlemler vardır. Bunlardan biri de dava harcının ödenmesidir. Dava harcı için ödenen ücret karşılığında; Dava süresi içerisinde, taraflara bilgilendirici tebligat çıkartılır. Tebligatlar taraflara; Dava günü bilgisi, dilekçe yazılması işlemleri ve diğer bütün bilgilerin iletilmesi için gönderilir.

Boşanma davası için ödenmesi gereken harçlar, dava süresi içinde yapılacak işlemlerde kullanılır. Fakat harç ödemesinde bulunan ücret, dava sonu geldiği zaman tamamen bitmemiş olursa, kalan ücret tarafa iade edilir.

Boşanma Davası Harç Hesaplama

Boşanma davasının başlatılmasıyla birlikte, ortak hayatın sonlandırılması da başlamış olur. Boşanma davası başlatılırken yapılması gereken işlemler olmaktadır. Bunlardan biri de, boşanma davası harcı ödemesinin yapılmasıdır. Bahsetmiş olduğumuz harç bedeli, adliyedeki vezneler aracılığı ile ödenir. Bu ödemeler, dosyaya dair yapılması gereken bütün resmi işlemler hakkında kullanılır.

Harç hesaplaması hakkında net bir ücret belirtemeyiz. Çünkü davanın açılış şekli ve devam etme şekline göre, yapılacak işlemler değişikliğe uğrar. Bu nedenle de, harç fiyatlarında farklılıklar görülür.

Avukatsız Boşanma Davası Açma

Türk Medeni Hukuku sistemine göre, boşanma davalarının avukatla ilerletilmesi zorunlu olan bir durum değildir. Bu nedenle de, kişi isteğine bağlı olarak boşanma davasını avukatsız ilerletebilir. Fakat bu konuda belirtmek isteriz ki; Avukat eşliğinde ilerletilmeyen her davada, hak kaybı yaşanılması kaçınılmaz olmaktadır.

Avukat olmadan boşanma davasını kendisi açacak kişi, boşanma davası harcı ödemesi yapmalıdır. Bu ödemenin yapılmaması, eksik işlem olarak belirlenir.

Anlaşmalı Boşanma Davası Ücreti

Boşanma davasının ücretleri, pek çok farklılığa dayanarak değişikliğe uğramaktadır. Bunlardan biri de, davanın açılma şeklidir. Örneğin; çekişmeli boşanma davası ücreti, anlaşmalı boşanma davası ücretine göre daha yüksektir. Çünkü çekişmeli boşanma davalarında, süreç hem daha uzundur hem de yapılması gereken daha fazla işlem vardır.

Boşanma Davası Dilekçesi

Dava dilekçeleri, mahkemeye sunulan ilk resmi evraklar arasındadır. Hâkim konuyu ilk olarak, dava dilekçesinden öğrenir. Bu nedenle de, mahkemeye sunulan dilekçe içeriği düzenlenirken dikkat edilmelidir. Boşanma dilekçeleri, davanın türüne göre hazırlanır.

Anlaşmalı boşanma davası dilekçesi hazırlanırken, boşanma protokolünde yer alan bütün maddelerin kabul edildiği beyan edilmelidir. Çekişmeli boşanma dilekçesi ise; Oldukça detaylı düzenlenmelidir. Evlilik birliği içerisinde yaşanılan vakıalar ve sonuçları, diğer bütün neden-sonuç ilişkisi içinde olan olaylar, şahitler, deliller, talepler u dilekçede belirtilmelidir.

Boşanma davası harcı ve diğer aile hukuku konuları hakkında detaylı görüşme yapmak için, internet sayfamızda yer alan iletişim bilgilerinden faydalanarak hukuk büromuzla iletişime geçebilir ve danışmanlık alabilirsiniz.

0

Yorum Gönder