Boşanma Davası Ücreti

Boşanma Davası Ücreti

Boşanma davası ücreti boşanma davasına başlamak isteyen kişilerin öncelikle araştırdıkları konulardan olmaktadır.

Boşanma, kanunen geçerli olan evliliğin artık sürdürülmesi istenilmediğinde, yapılan kanuni işlemler topluluğudur. Boşanma isteminin gerçekleşebilmesi için Kanun koyucu belli başlı ölçütler belirlemiştir. Yani boşanma isteminiz varsa, bunun gerçekliğe dayanan sebepleri de olmalıdır.

Bilindiği gibi boşanma kendi içerisinde iki gruba ayrılır. Bunlar; anlaşmalı boşanma davası ve çekişmeli boşanma davası olmaktadır. Boşanma kendi içerisinde gruba ayrıldığı gibi, boşanma davası ücretide, davanın türüne göre farklılıklar göstermektedir. Buradaki oluşan farklılık, dava dosyanızın içerisinde yer alan işlemler ve davanızın süresine göre oluşmaktadır. Çünkü bu iki farklı olan dava türünün süresi ve işlemleri de farklı olmaktadır.

Boşanma ücreti başlıklı makalemize, boşanmanın çeşitlerine göre, ücret kapsamında yer alanlarla ilgili bilgiler vererek devam edeceğiz.

Anlaşmalı Boşanma Ücreti

Anlaşmalı boşanma ücreti, boşanmanın daha kısa sürede bitmesinden ve dosyada yapılacak işlemin daha az olmasından dolayı ücret olarak en uygunudur. Kanun koyucu, bu uygulamada özel bir yaptırım maddesi belirtmemiştir. Yani, boşanma davanızı kendiniz ilerletebileceğiniz gibi konu hakkında avukat desteği de alabilirsiniz.

Boşanma davanızı, avukat ile ilerletmek isterseniz eğer; avukat sizden dosya içerisinde yapılacak olan harç işlemlerinin ücreti ve kendisi için ücret talep edecektir. Boşanma ücreti, her yıl Baro tarafından düzenlenmektedir. Baronun düzenlemiş olduğu alt taban fiyatından daha ucuza dava alınması yasak olan bir durumdur.

Boşanma davanız için, maddi gücünüz bir avukat ile çalışmaya uygun değilse, dava işlemlerinizi kendiniz ilerletebileceğiniz gibi, bu konu hakkında Baro avukatından da destek alabilirsiniz.

Çekişmeli Boşanma Davası Ücreti

Çekişmeli boşanma davası anlaşmalı boşanma davası gibi Baro tarafından hazırlanan ücretlendirmeye tabi tutulmaktadır. Ayrıca bu boşanma türü, dava dosyanızın içerisinde yapılacak daha fazla işlem ve bu işlemlerin daha uzun sürede yapılmasından dolayı, ücret olarak ta farklılık göstermektedir. Yani sizin için daha pahalı olacaktır. Fakat hem boşanmak istiyor hem de maddi olanağınız buna elverişli değilse, Baro bu dava türünde de sizin için avukat tayin edecektir.

Boşanma davası ücreti ve boşanma davası hakkında detaylı bilgi almak için Beylikdüzü Boşanma Avukatı ile iletişime geçebilirsiniz.

Ceza hukuku nedir sorusunun yanıtı için, bir sonraki yayınımızı inceleyebilirsiniz.

0

Related Posts

Yorum Gönder