Boşanma Davasında Nafaka

Boşanma Davasında Nafaka

Boşanma davasında nafaka konusu hakkında detaylı bilgi almak için bu makalemizden faydalanabilirsiniz. Ayrıca nafaka konusunun farklı olarak yazılarına göz atmak isterseniz internet sayfamızda konu ile ilgili birçok makale bulabilirsiniz.

Boşanmanın sonuçlarından biri de, müşterek çocuk için ödenmesi gereken nafaka olmaktadır. Boşanma davası devam ederken mahkeme taraflardan birine geçici velayet hakkı tanır. Geçici velayet hakkı alamayan tarafa da çocukla kişisel ilişki kurulması için belli gün ve zaman belirler. Ayrıca kişisel ilişki kuran taraf çocuğun giderleri için maddi katkıda bulunmak durumundadır. Bu nafakanın miktarı, mahkemenin yetkili kişisi olan hâkim tarafından belli başlı kurallar çerçevesinde belirlenir.

Boşanmada nafaka taraflar arasında genel olarak yaşanılan bir sorun olmaktadır. Eğer ki; taraflar nafaka konusunda uzlaşmaya varamazsa boşanma davası anlaşmalı olarak açılamaz. Makalemize devam ederken nafaka, boşanma türüne göre nasıl değişiklik gösterir bu konuları inceleyeceğiz.

Anlaşmalı Boşanmada Nafaka

Anlaşmalı boşanmada nafaka anlaşması, olmazsa olmaz kurallardan biri olmaktadır. Bilindiği gibi, anlaşmalı boşanmanın gerçekleşmesi için bütün protokol maddelerinde taraflar hem fikir olmalıdır. Protokol hazırlanırken veya Mahkemede hâkime beyanda bulunulurken bu konu hakkında uzlaşmaya varılmadığı belirtilirse boşanma istemi gerçekleşemez. Ayrıca dava bu durumdan ötürü çekişmeli boşanma davası olarak devam etmek durumunda kalır.

Ayrıca boşanma davalarında nafaka, hâkimin verebileceği bir karar olduğu gibi velayet hakkı olan tarafın isteği ile alınmayabilirde.

Çekişmeli Boşanmada Nafaka

Çekişmeli boşanmada nafaka konusu, tarafların uzlaşmaya varamadıkları bir durum olduğu için bunun kararını hâkim vermektedir. Hâkim, bu konuda meblağın belirlenmesi için karşı tarafın; maddi gelirine, çocuğun yaşına, eğitim durumuna vb. özelliklerine bakmaktadır.

Boşanma davasında nafaka alması gereken tarafa, karşı taraf bu ödemeyi yapmazsa eğer hakkında işlem uygulanır. Mahkemenin belirlemiş olduğu nafaka ödenmesi gereken bir zorunlu durumdur.

Nafaka hakkında belirtmemiz gereken bir durumda; nafakanın indirilmesi durumu olmaktadır. Yani nafaka ödemesi yapan tarafın maddi durumunda olağan değişiklikler veya farklı bir olgu gerçekleştiyse nafakanın indirimi talep edilebilir.

Boşanma davasında nafaka ve boşanma davasına dair olan bütün sorularınızın yanıtını almak için hukuk büromuzla iletişime geçebilirsiniz. Avcılar Avukat ile görüşmek için, internet sayfamızdaki iletişim bilgilerinden yararlanabilirsiniz.

Alt işveren nedir sorusunun yanıtı için, bir sonraki yayınımızı inceleyebilirsiniz.

Reddedilen boşanma davasında nafaka hakkında bilgi edinmek için, bir sonraki yayınımızı okuyabilirsiniz.

0

Related Posts

Yorum Gönder