Ceza Davalarında Yakalama ve Gözaltı

Ceza Davalarında Yakalama ve Gözaltı

Ceza davalarında yakalama ve gözaltı kavramları hakkında, bu makalemizde bilgi vereceğiz.

Yakalama ve gözaltına alma, koruma tedbirleri kural olarak kişinin özgürlüğünün hâkim kararı olmaksızın kısıtlanmasıdır. Yakalama ve gözaltı kavramları, Ceza Hukukunda birbiri ile karıştırılan durumlardan olmaktadır. Fakat bu durumların her ne kadar benzer yanları olsa da birbirinden farklı terimler ve olgular olmaktadır.

Ceza davalarında yakalama ve gözaltı kavramlarını makalemize devam ederken ayrı ayrı değerlendireceğiz.

Ceza Davasında Yakalama

Ceza davasında yakalama, hâkim kararı olmaksızın şüphelinin özgürlüğünün kısıtlanması, gözaltına alınıp alınmayacağı konusunda bir karara verilinceye kadar denetim ve gözetim altında tutulmasıdır. Yakalama kaçmayı, kaçanı engelleme yetkisi veren bir koruma tedbiri olup, bunu sağlayacak ölçüde zor kullanma yetkisini de içermektedir.

Yakalamanın belli bir şekli olmamaktadır. Kişinin hareket özgürlüğünün kaldırılması yeterlidir. Yani, yakalanacağının kişiye daha önceden haber verilmesi Kanunen gerekli olan bir durum değildir.

Ceza davalarında yakalama süreçlerinde, kişilerinde belli başlı hakları olmaktadır. Bu konu hakkında, işlemler olmadan önce, işlemi yapan kolluk kuvvetleri tarafından kendisine bilgi verilmektedir.

Ayrıca Kanun, bazı durumlarda herkese yakalama yetkisi vermektedir. Bu durumda kolluğunda yakalama yetkisi bulunmaktadır. Herkesin yakalama yapabileceği durumlar şu şekilde olmaktadır;

  • Kişiye suç işlerken rastlanması.
  • Suçüstü bir fiilden dolayı izlenen kişinin kaçması olasılığının bulunması veya suçüstü bir fiilden dolayı izlenen kişinin hemen kimliğini belirleme olanağının bulunmaması.

Ceza davalarında yakalama ve gözaltı başlıklı makalemize gözaltı kavramı hakkında bilgi vererek devam edeceğiz.

Ceza Davalarında Gözaltı

Ceza davalarında gözaltı, soruşturma yönünden zorunlu olması ve bir suç işlediğini düşündürebilecek emarelerin bulunması halinde, yakalanmış olan kişinin Cumhuriyet savcısının kararıyla belirli bir süre özgürlüğünün kısıtlanmasıdır.

Başka bir deyişle, gözaltına alma; Kanunun verdiği yetkiye göre, yakalanan kişinin hakkındaki işlemlerin tamamlanması amacıyla, yetkili hâkim önüne çıkarılmasına veya serbest bırakılmasına kadar kanuni süre içinde sağlığına zarar vermeyecek şekilde özgürlüğünün geçici olarak kısıtlanıp alıkonulmasını ifade etmektedir. Ayrıca gözaltına alınan kişi nezarethanede tutulmaktadır.

Cumhuriyet savcısının talimatı üzerine kişi 91. Maddeye göre gözaltına alınır veya serbest bırakılır.

Ceza davalarında yakalama durumları hakkında veya Ceza davalarına dair olan konularınız hakkında, Büyükçekmece Ceza Avukatı ile iletişime geçebilirsiniz.

İcra ve iflas avukatı hangi davalara bakar? Sorusunun yanıtı için, bir sonraki yayınımızı inceleyebilirsiniz.

0

Related Posts

Yorum Gönder