Evliliğin İptali Olmayacak Durumlar

Evliliğin İptali Olmayacak Durumlar

Evliliğin iptali olmayacak durumlar neler olmaktadır? Türk Medeni Hukuku kapsamına göre, evlilik birliği; tehdit, korkutma, aldatma vb. durumlarda kurulduysa eğer bunun iptali yapabilir. Eğer ki ortada böyle bir durum yoksa evliliğin iptali gerçekleşemez. Evliliğin iptali olmayacak bir durum var ve ortak hayat nasıl ayrılacak diye düşünüyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Evliliğin iptali olmadığı süreçlerde, ortak hayatın sonlandırılması için, boşanma davası açılması gerekmektedir. Boşanma davanızın hangi şekilde açılabileceği ise, evlilik birliğinde geçirilen süreye ve karşı taraf ile olan uzlaşmanıza bağlı olmaktadır. Şöyle ki; Evlilikteki 1 yıllık süre dolmadıysa, taraflardan biri boşanmayı istemiyorsa ya da boşanmanın sonuçlarında uzlaşma sağlanamıyorsa, dava çekişmeli olarak açılır. Evliliğin iptali olmayacak haller geçerli olduğunda, anlaşmalı boşanmanın olabilmesi için, taraflar her konuda anlaşma sağlamalıdır.

Akraba Evliliğinde Evliliğin İptali

Akraba evliliğinde evliliğin iptali olabilir mi? Üst soy ile alt soy arasında; amca, dayı, hala ve teyze ile yeğenler arasında yer alan kişinin anne-babası hükmüyle ya da büyükanne ve büyükbabasıyla yapılacak olan evlilik, TMK Kanunu kapsamı gerekliliğince tamamen hükümsüz olmaktadır.

Kayın hısımlığı oluşmuş olan evlilik bitse bile, eşlerden biri ile diğerinin üst soyu ve alt soyu arasında yapılan evlilik hükümsüzdür. Yani, kişi boşandığı eşinin annesi, babası veya ortak olmayan çocukları ile de evlilik yapamaz. Bu tarz bir evlilik mutlak hükümsüzlüğü gerektirir.

Evliliğin iptali olmayacak durumlar başlıklı makalemizin son kısmında, bu konuda bilinmesi gereken mahkeme yerlerini belirteceğiz.

Evliliğin İptali Mahkemesi

Evliliğin iptali mahkemesi, davanın kesin hükmünün verileceği yetkili mercii olmaktadır. Evlenmenin butlanı davasında, yetki ve yargılama usulü bakımından boşanmaya ilişkin olan hükümler yer alır ve uygulanır. Bu doğrultudan yola çıkarak belirtebiliriz ki; Butlan davasında yetkili mahkeme, eşlerden birinin yerleşim yeri ya da davadan önce 6 ay oturdukları ikametgâh adresleridir. Evliliğin iptali istemli davada, görevli mahkeme ise asliye hukuk mahkemesidir. Görevli ve yetkili mahkemelerin bilinmesi her dava için önem teşkil eden bir durumdur. Aksi olan durumlarda davanın reddi gerçekleşir.

Evliliğin iptali olmayacak durumlar ve diğer boşanma davaları hakkında detaylı görüşme yapmak için, internet sayfamızda yer alan iletişim bilgilerinden faydalanarak, Bakırköy Avukat ile görüşebilirsiniz.

Bir sonraki yayınımız olan Evliliğin İptalinde Miras Payı makalemizi inceleyiniz.

0

Related Posts

Yorum Gönder