Kadın İşçilerin Süt Hakkı

Kadın İşçilerin Süt Hakkı

Kadın işçilerin süt hakkı Kanun maddeleri tarafından korunmaya alınmıştır. 4857 sayılı İş Kanununun 74. Maddesinde kadınların özel süt haklarından açık şekilde bahsedilmektedir. Günümüzde kadınlar iş hayatında oldukça geniş bir yere sahip olmaktadır. Kadınların yasalar gerekliliğince belli başlı hakları da son yıllarda yapılan yeni düzenlemelerle korunma altına alınmıştır.

Kadın işçilerin; Hamilelik sürecinde, doğum sonrasında ve yeni doğan bebeğin özel ihtiyaçlarında izin kullanma hakları vardır. Süt izni de yasalar gerekliliğince, çocuğun özel ihtiyaçları olan kısımda yer almaktadır. Çalışma hayatında olan kadınların, yeni doğum sonrasında bu haktan kesinlikle faydalanma hakkı olmaktadır. İşveren bu konuda kesinlikle kısıtlama getiremez ve yaptırım uygulatamaz. Çalışan kadınların süt hakkı her süreç için özel olarak tasarlanmıştır.

Kadınların Süt İzni Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kadınların süt izni hakkında bilinmesi gerekenler hakkında birkaç temel madde belirtmek gerekirse;

  • Kadın işçilerin emzirme hakları her gün 1,5 saat süt izni kullanır
  • Süt izni hakkı, doğum izni bitiminde başlar ve bebek 1 yaşına geldiğinde sona erer
  • Kadın işçinin 1,5 saatlik izin hakkını hangi saatlerde kullanacağını belirleme hakkı vardır
  • Kadın işçi yasal olan süt iznini kullanırken; Günün hangi saatlerinde kullanacağını belirten bir yazıyı hazırlayarak işverene teslim etmesi gerekir
  • Süt izni süresinde kadın işçinin 6 ay gece çalıştırılması yasaktır ve günde 7,5 saatten fazla çalıştırılamaz
  • Kadın işçilerin süt hakkı kullanması kesinlikle engellemez, bu kapsama uyum göstermeyen işveren hakkında işlem yapılabilir

Memurların Süt İzni Hakkı Nasıl Olmaktadır?

Memurların süt izni hakkı nasıl olmaktadır? Süt izni hakkı bütün yeni doğum yapan kadınlara hak olmaktadır. Fakat bu konudaki tek ayrım özel sektörde ve kamu sektöründe yapılan çalışmalara göre ayrıma uğramaktadır.

Devlet Memurları 654 madde kapsamında, memur olarak görev yapan kadınların süt izni haklarından bahsedilmektedir. Bu madde hakkında belirtmemiz gerekir ki; Doğum izninin bitiminden sonra başlayan bu süreçte ilk altı ay günlük 3 saat, ikinci altı aylık süreçte ise günlük 1,5 saat süt izni hakkı olmaktadır.

Kadın işçilerin süt hakkı ve diğer doğum hakları hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için, internet sayfamızda yer alan iletişim bilgilerinden faydalanarak, hukuk büromuzdan danışmanlık randevusu talep edebilirsiniz.

Evlilikten dolayı iş sözleşmesi feshi başlıklı yazımızı okumak için linki tıklayabilirsiniz.

0

Related Posts

Yorum Gönder