Rüşvet Suçu

Rüşvet Suçu

Rüşvet suçu birden fazla failin olduğu suçtur. Bir tarafta rüşveti veren kişi vardır, diğer tarafta da bunu alan kamu görevlisi vardır. Bu suçun kapsamı Türk Ceza Kanunu madde 252’de yer almaktadır. Bu maddeden yola çıkarak belirtmemiz mümkündür ki; Rüşveti alan kişinin suçlu olduğu gibi, rüşveti veren kişi de suçludur. Rüşvetin kabul edilmesiyle birlikte her iki tarafta suça karışmış olur ve bu duruma rüşvet anlaşması da denilir.

Rüşvetle ilgili olan suçlar, takibi şikâyete bağlı olan suçlardan olmamaktadır. Rüşvet davalarındaki zaman aşımı süresi 15 yıl olmaktadır. Suçun işlendiği ve öğrenildiği bu süre içerisinde Savcılığa bildirilmesiyle, oldukça hassas bir şekilde incelenerek soruşturma evresi başlatılır. Rüşvet suçu konusundaki incelememize devam ederken, burada yer alan taraflardan bahsedeceğiz.

Rüşvetin Verilmesi Suçu

Rüşvetin verilmesi suçu TCK madde 252/1’de yer almaktadır. Buradaki fail herkes olabilir. Rüşveti alan kişinin kamu görevlisi olma zorunluluğu varken, rüşveti veren kişi bazı durumlarda kamu görevlisi olabilecekken, bazı durumlarda da vatandaş olabilir.

Rüşvet verilmesi suçu direkt olarak kamu görevlisine yapılabileceği gibi, aracıların olması şekliyle de bu suç işlenebilir. Haksız yarar sağlanması durumu, dolaylı şekillerle üçüncü şahıslar tarafından yapılsa da ya da vaat edilse de, rüşvet suçunun işlenmesi gerçekleşmiş olur. TCK madde 182/1’den yola çıkarak belirtebiliriz ki, bu suçun cezası 4 yıldan başlayarak 12 yıla kadar çıkabilecek olan hapis cezasıdır.

Rüşvet suçu başlıklı makalemizin son kısmında, bu suçtaki etkin pişmanlıktan bahsedeceğiz.

Rüşvet Suçunun İşlenmesinde Etkin Pişmanlık

Rüşvet suçunun işlenmesinde etkin pişmanlık konusu, TCK madde 254’de yer almaktadır. Etkin pişmanlık, kişinin suçu işledikten sonra akabinde pişman olarak, verdiği zararı tanzim ederek düzeltmesinden sonra uygulanabilecek bir durumdur.

Rüşveti alan ya da almak için kamu görevlisiyle anlaşan kişi, soruşturma makamları bu durumu öğrenmeden, rüşvet konusu oluşturan unsuru yetkili makamlara teslim ederse ve ayrıca durumu haber verirse etkin pişmanlık hükümleri gerekliliği uygulanabilir. Bu durumda da ceza uygulaması yapılmaz. Aynı durum rüşvet verecek kişi ya da aracılar içinde geçerli olmaktadır.

Rüşvet suçu ve diğer kamu suçları hakkında detaylı görüşme yapmak için, internet sayfamızda yer alan iletişim bilgilerinden faydalanarak, Beylikdüzü Ceza Avukatı ile görüşebilirsiniz.

Haysiyetsiz Hayat Sürme Sebebiyle Boşanma için, bir sonraki yayınımıza göz atabilirsiniz.

0

Related Posts

Yorum Gönder