Ortak Velayet Şartları

Ortak Velayet Şartları

Ortak velayet şartları nasıl oluşturulmaktadır? Türk Medeni Kanunu madde 335 ile 351 arasında yer alan maddeler içerisinde, velayetten bahsedilmektedir. Velayet, yetişkin olmayan ve düşünme gücü olmayan çocuk için geçerli olan durumdur. Evlilik birliği devam ederken velayet hakkı anne ve babaya ait olmaktadır. Boşanma süreci başladığı zaman bu durumda farklılıklar meydana gelir. Velayetin ortak olabilmesi için;

  • Çocuk ayırt etme gücüne sahipse görüşüne başvurulmalı
  • Çocuğun üstün çıkarları değerlendirilmeli
  • Anne, babanın çocuğun bakımı ve eğitimi hakkındaki yeterliliği değerlendirilmeli
  • Anne, babanın çocuk ile kişisel ilişkisinin ortak velayet gerektirmesi
  • Anne, babanın kendi aralarındaki iletişim kurma becerisi olmalı

Ortak velayet şartları hem anne, hem de baba tarafından yerine getirilirse eğer mahkeme bu konuda karar verir.

Velayetin Değiştirilmesi

Velayetin değiştirilmesi için, kesinleşmiş olan karara itiraz edilmeli ve bu istem için geçerli sebepler olmalıdır. Ayrıca bu değişikliğin yaşanmasını talep eden taraf, karşı tarafın kusurlarını da ispat etmekle yükümlü olmaktadır.

Çocuğun velayetin değiştirilmesine yönelik istemi incelenirken anne, babanın istek ve tercihlerinden ziyade çocuğun üstün yararı göz önünde tutulmalıdır. Örneğin, velayet hakkı kendinde olan taraf çocuğun kişisel bakımı, eğitimi ve diğer bakımları gibi konularıyla ilgilenmiyorsa, yükümlülüklerini savsaklıyorsa, velayet hakkı alamayan taraf böyle bir istemde bulunabilir. Velayet hakkında değişiklik yapılırsa, kişisel ilişki ve nafakada da değişiklik yapılır.

Ortak velayet şartları başlıklı makalemizin son kısmında, çocuğun başkasına bırakılması durumundan bahsedeceğiz.

Çocuğun Üçüncü Kişiye Bırakılması

Çocuğun üçüncü kişiye bırakılması, velayetin değiştirilmesini gerektiren durumlardan sayılmaktadır. BU konu incelenirken, tam teşekküllü bir incelemesi yapılır. Hâkim, çocuğun hangi şartlarla ve neden bir başkasında bırakıldığını, burada bahsi geçen üçüncü kişinin kim olduğuna dair detaylı delil toplanmasını ister.

Yargıtay kararından yola çıkarak belirtmek isteriz ki; Velayet kendisinde olan anne ya da babanın çocuğun kendi yanında kalması yönündeki yaklaşımlarının çocuğun dede ve ninesi yanında kalmaktan memnun olması sebebiyle kabul görmediği anlaşılmakta ise, davanın reddi gerekir.

Ortak velayet şartları ve diğer velayet davaları hakkında detaylı görüşme yapmak için, internet sayfamızda yer alan iletişim bilgilerinden faydalanarak, Avcılar Boşanma Avukatı ile görüşebilirsiniz.

Bir sonraki yayınımız Rüşvet Suçu makalemizi inceleyiniz.

0

Related Posts

Yorum Gönder