Kriminal Suçlar

Kriminal Suçlar

Kriminal suçlar Ceza Hukuku kapsamında yer alan bir durum olmaktadır. Davaların ilerlemesi ve sonuca ulaşabilmesi açısından kriminal incelemeler oldukça önemli bir unsurdur.

İşlenen suçlara bağlı olarak, olay yerinde bırakılan delilleri günümüzde; bilimsel ve tekniksel yöntemlerin yardımı ile inceleyebilmek mümkündür. Bu delilleri değerlendirebilmek adına yürütülen adli, idari ve siyasi soruşturmalara yön verme, suç ve suçlunun kesin olarak tespit edilerek ispatlanması suretiyle yargı organları karşısına çıkarılmasını, adaletin doğru ve hızlı bir şekilde ilerlemesini sağlamak için konu olan incelemeler yapılır.

Kriminal suçlar kapsamında yapılan bu incelemelere örnek verecek olursak;

  • Parmak izi inceleme
  • Balistik inceleme
  • Olay yeri inceleme
  • Diğerleri

Kriminal İnceleme Ne Demek

Kriminal inceleme ne demek sorusunun yanıtını makalemizin bu kısmında bulabilirsiniz. Kriminal inceleme; gerçekleşen suçun sorumlusunun deliller eşliğinde ortaya çıkabilmesi için, gerek olay yerinde gerekse laboratuar ortamında yapılan bütün inceleme işlemleridir.

Kriminal suçlar kapsamında, delillerin incelenmesi iki aşamada yapılabilir. Bunları belirtecek olursak;

  • Olay yeri inceleme ekiplerinin, olay yerinden aldıkları; parmak izi, avuç izi, ayakkabı izi, alet izi vb. delil sayılabilecek izler yerel imkânlarla öncelikle arşiv araştırmasına tabi tutulmaktadırlar. Fakat kan, meni, tükürük vb. izler laboratuar incelemesini gerektiren etkenler olduğu için, incelemeleri yapılmak üzere kriminal laboratuarlarına gönderilir.
  • Belirtilen laboratuarlarda yapılan incelemeler sırasında etkenlerin ne olduğunun, karşılaştırılma sonucu aynı ya da farklı kaynağa ait olup olmadıklarının tespiti yapılır.
  • Suçlunun ya da suçluların tespiti için değerlendirmeler yapılır.

Bütün bu araştırmalardan sonra, toplanan deliller eşliğinde suçlu veya suçluların, kim olduğu, nerede bulunabileceği gibi diğer detayları değerlendirerek araştırma yapmak polisin ve kolluk kuvvetlerinin görevi olmaktadır.

Kriminal İncelemenin Faydası

Kriminal incelemenin faydası var mıdır? Bu sorunun yanıtını “Tabiî ki, illaki ve çok büyük” gibi terimler kullanarak verebiliriz. Kriminal suçlar, arkasında mutlaka bir iz bırakan olay olmaktadır. Buradaki görevli olan kişilerin yaptıkları inceleme ve analizler de davanın ilerlemesi, suçlunun ya da suçluların tespiti için gerekli olan bir durumdur.

Ceza davalarında sıklıkla başvurulan bu yöntem, davanın daha kısa sürede sonuca ulaşmasını ve adaletin işleme sürecinin başlamasını sağlamaktadır.

Kriminal suçlar ve diğer ceza davası konularınız hakkında, danışmanlık ve avukatlık hizmeti almak için, Büyükçekmece Avukat ile iletişime geçebilirsiniz.

Toplu işten çıkartma davası hakkında bilgilenmek için, bir sonraki yayınımıza göz atabilirsiniz.

2

Related Posts

Yorum Gönder