Vesayeti Gerektiren Etkenler

Vesayeti Gerektiren Etkenler

Vesayeti gerektiren etkenler nelerdir? Vesayet, bazı durumlarda yetişkin olan kişiler için, bazı durumlarda ise ergin olmayan çocuk için geçerli olan bir etkendir. Vesayet altında olan kişi için mutlaka vasi ataması yapılması gerekir. Ataması yapılan vasi, vesayet altındaki kişinin mallarını ve diğer haklarını korumakla yükümlü olan kişidir.

Türk Medeni Kanunu madde 404 ile 410 arasında, vesayet kapsamı yer almaktadır. Kanunda yer alan geçerli vesayet sebeplerini belirtmek gerekirse;

  • Yaş küçüklüğü
  • Akıl hastalığı veya akıl zayıflığı nedeniyle vesayet
  • Savurganlık, alkol, uyuşturucu madde bağımlılığı, kötü yaşam tarzı ve kötü yönetim sebebiyle vesayet
  • Özgürlüğü kısıtlayıcı ceza sebebiyle vesayet
  • İstek üzerine vesayet kapsamları vesayeti gerektiren etkenler arasında yer almaktadır.

Vasinin Atamasının Yapılması

Vasinin atamasının yapılması için belli başlı uygulamaların eksiksiz ve tam olarak yapılması gerekmektedir. Vesayet için sulh hukuk mahkemesine gerekli başvurular yapılır. Mahkeme gerek gördüğü tüm incelemeleri yapar ve gerekli olarak görürse vasi ataması yapılması talep edilen kişiden farklı evrak, beyan isteyebilir.

Gerekli görülen bütün incelemeler ve işlemler sonrasında vasi atamasının yapılması için, vasilik görevini üstlenmek isteyen yetişkin kişinin ataması d yapılır. Vesayet makamının da uygun görmesi ile birlikte birden fazla kişi vasi olabilmektedir. Kendi onayları da olduğu müddetçe, birden fazla kişi vasi ataması görevinde yer alabilmektedir.

Vesayeti gerektiren etkenler başlıklı makalemizin son kısmında, vasilik görevinin sonlanmasından bahsedeceğiz.

Vasilik Görevinden Alınma

Vasilik görevinden alınma için, vasinin bazı olgular yapması gerekir. Vasinin artık bu görevde etkisiz ve eksik kaldığı öngörülürse, vasilik görevi sonlandırılır. Bu görevin sonlanması için vasinin;

  • Vasilik görevini savsaklaması gerekir
  • Yetkilerini kötüye kullanmalı
  • Güven sarsıcı davranışlarda bulunmalı
  • Borç ödemede acze düşerse
  • Vesayet altında bulunan kişinin, menfaat ve çıkarları düşünülmeden davranışlarda bulunulursa vasilik görevi sonlandırılır.

Ayırt etme gücüne sahip olan vesayet altında buluna kişi ya da konudaki ilgili olan kişi, vasinin görevinden alınması için gerekli başvuruları yapabilmektedir.

Vesayeti gerektiren etkenler ve vesayet altına alma usulü hakkında detaylı görüşme yapmak için, internet sayfamızda yer alan iletişim bilgilerinden faydalanarak, hukuk büromuzla iletişime geçebilir ve danışmanlık randevusu talep edebilirsiniz.

Zina sebebiyle boşanma davası açma süresi hakkında bilgi edinmek için, bir sonraki yayınımızı inceleyebilirsiniz.

1

Related Posts

Yorum Gönder