Tedbir Nafakasına Dair Bilinmesi Gerekenler

Tedbir Nafakasına Dair Bilinmesi Gerekenler

Tedbir nafakasına dair bilinmesi gerekenler konusu hakkında birkaç bilgi verecek olursak;

  • Tedbir nafakası davanın başlangıcından itibaren, eşin ve çocuğun maddi olarak zorluk yaşamaması için verilen bir ödemedir
  • Nafaka talep eden taraf istediği ödeme miktarını beyan edebilir, fakat bu konudaki son karar hâkime ait olmaktadır
  • Bu nafakayı hem kadın, hem de erkek talep edebilir
  • Tedbir nafakasının ödenmesi için, davanın bitimi beklenmez. Hâkim dava devam ederken nafakanın ödenmesine hükmeder
  • Tedbir nafakası ödemekle yükümlü olan taraf, verilen bu karara itiraz etme hakkını kullanabilir
  • Tedbir nafakası davasında ve talebindeki taraflar karı, koca olmaktadır

Tedbir nafakasına dair bilinmesi gerekenler konusu hakkında, iş bu makalemizin yanı sıra internet sayfamızda yer alan farklı makale içeriklerinden de faydalanabilirsiniz.

Tedbir Nafakasının Şartları

Tedbir nafakasının şartları gerçekleşmemişse bu talep reddedilir. TMK Kurallarına göre bu nafaka talebinin ilk şartı ortada var olan bir boşanma davasının olmasıdır. Boşanma davası açıldıktan sonra maddi yoksunluğa düşmesi muhtemel olan taraf kendisi ve müşterek çocuğu için nafaka talebinde bulunabilmektedir.

Nafakanın bir diğer şartı da taraflar arasındaki kusur kıyaslaması olmaktadır. Boşanma davası ile birlikte gündeme gelen nafaka ve tazminat haklarında kusur oranı oldukça önemlidir. Bu talepte bulunan kişinin kusuru olmaması ya da diğer tarafa oranla daha az kusurlu olması gerekmektedir.

Tedbir nafakası ile ilgili bilinmesi gerekenler başlıklı makalemizin son kısmında, tedbir nafakasının kaldırılmasından bahsedeceğiz.

Tedbir Nafakasının Kaldırılması

 Tedbir nafakasının kaldırılması boşanma ya da ayrılık davasının kesinleşmesi ile birlikte olur. Davanın sonucu olarak verilen karar ne olursa olsun, kesinleşmeden sonra nafaka kararı da ortadan kaldırılmış olacaktır. Fakat bu şekilde ortadan kaldırılan nafaka türü, başka bir nafakaya dönüştürülecektir.

Boşanma ya da ayrılık davasının kesinleşmesinden sonra kaldırılan tedbir nafakası, TMK göre yoksulluk nafakası ve iştirak nafakasına dönüştürülür. Ayrıca bilinmesi gerekir ki, nafakanın bu şekilde dönüştürülmesi içinde bir kural vardır. Kanunen bu kural şöyle olmaktadır; Boşanma veya ayrılık davası kesinleşmelidir, davanın reddedilmesinde nafaka dönüştürülmesi yapılamaz.

Tedbir nafakasına dair bilinmesi gerekenler ve iştirak nafakası hesaplama hakkında detaylı görüşme yapmak için, internet sayfamızda yer alan iletişim bilgilerinden faydalanarak, hukuk büromuzdan danışmanlık randevusu alabilirsiniz.

Vesayeti gerektiren etkenler hakkında bilgi edinmek için, bir sonraki yazımızı okuyabilirsiniz.

0

Related Posts

Yorum Gönder