Bilişim Suçları Nelerdir

Bilişim Suçları Nelerdir

Bilişim suçları nelerdir ve bu suçun cezası nasıl olmaktadır? Türk Ceza Kanunlarına göre suçların cezasında; suçun işlenme aşamasına ve suçun işlenme niteliğine göre farklılık görülmektedir. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte, bu gelişen avantajı kötü amaçlarla kullanmak isteyen kişiler bilişim suçları işlemektedirler. TCK Kanunlarına göre bu alanda yer alan suçlar şöyle olmaktadır;

  • Bilişim sistemine girme suçu
  • Sistemi engelleme, bozma, erişilmez kılma, verileri yok etme veya değiştirme suçu
  • Yasak cihaz veya program kullanma suçu
  • Banka veya kredi kartının kötüye kullanılması suçu

Bilişim suçunun bir diğer terimi siber suçlar olmaktadır. Bilgisayar, tablet, cep telefonu, pos cihazı vb. teknolojik aletlerle bu suçlar işlenmektedir. Bilişim suçları nelerdir sorumuzun yanıtlarını vermeye devam ederken, bu suçun nasıl tespit edilebileceği hakkında bilgi vereceğiz.

Bilişim Suçu Tespiti

Bilişim suçu tespiti nasıl yapılabilir? Bu suçun ortaya çıkartılmasında genel olarak, Microsoft Corporation şirketinden destek alınmaktadır. Konu hakkında birkaç madde belirtecek olursak;

  • İlk olarak bilişim sisteminin, müştekiye ait olup olmadığı belirlenir
  • İşlenen suçun niteliğine göre, kişilerin IP adresleri belirlenir
  • Teknolojik alet, hard disk vb. aletlerine el koyulur

Şüpheli, belirtilen teknolojik ürünü kendisinin kullanmadığını, başkasının kullandığını iddia ediyorsa eğer, savunma çerçevesinde başkasının bu aletleri kullanıp kullanmadığı kontrol edilir. Şüpheli ve müştekiye dair olan bütün araştırmalar yapılır ve detaylı inceleme gerçekleştirilir.

Bilişim suçu nedir başlıklı makalemizin son kısmında, bu konu hakkında uygulanan cezanın etkin pişmanlık yasasından bahsedeceğiz.

Bilişim Suçunda Etkin Pişmanlık

Bilişim suçunda etkin pişmanlık uygulaması yapılır mı? Belli başlı bilişim suçlarında, etkin pişmanlık yasasından faydalanılabilir. Bu konu hakkındaki hüküm TCK madde 245/5’de yer almaktadır. Bu maddeden yola çıkarak belirtebiliriz ki; “Başkasına ait banka kartı veya kredi kartının sahibinin onayı dışında kullanan kişi hakkında, şartların yerine getirilmesiyle birlikte etkin pişmanlık hükümleri uygulaması yapılabilir”.

Bilişim suçu sebebiyle mağdurun uğradığı zarar soruşturma aşaması devam ederken, eksiksiz olarak giderilirse verilecek olan cezanın, 2/3 oranında indirim uygulaması yapılabilir. Mağdurun uğradığı zarar kovuşturma aşamasında giderilirse, ceza ½ oranında indirime uğrayabilir.

Bilişim suçu nedir sorusunun yanıtı için ve bu dava hakkında detaylı görüşme yapma taleplerinizde, Beylikdüzü Ceza Avukatı ile iletişime geçebilirsiniz.

Bir sonraki yayınımız olan Bilişim Suçunda Zamanaşımı makalemizi inceleyebilirsiniz.

0

Related Posts

Yorum Gönder