Çocuğun Soyadının Değiştirilmesi

Çocuğun Soyadının Değiştirilmesi

Çocuğun soyadının değiştirilmesi anne ve babanın boşanmasında ve soy bağının tanımlanmasından sonra, isteğe tabi olarak yapılan Kanuni işlemlerdendir. Soyadı değişikliği yetişkin olmayan çocuklar açısından iki şekilde incelenebilir. Bunlar; boşanma durumlarında ve soy bağının tanınması durumunda yani evlilik dışı yaşanılan doğumlarda olmaktadır.

Yetişkin sıfatını kazanmış olan kişi, bu konu hakkında kendi isteği doğrultusunda beyanda bulunup dava açabilme hakkına sahip olurken, yetişkin olmayan çocuk için bu hak ebeveynlerde olmaktadır.

Çocuğun soyadının değiştirilmesi başlıklı makalemize, boşanma sonrası soyadı değişikliği ile devam edeceğiz.

Boşanma Sonrası Çocuğun Annenin Soyadını Alması

Boşanma sonrası çocuğun annenin soyadını alması, eski Kanun düzenlemesinde kabul edilmeyen bir durumdu. Yani boşanma gerçekleştikten sonra, çocuk babanın soyadını taşıyarak hayatına devam etmekteydi. Soyadı Kanunları gereğince; aile birliği içerisinde doğan çocuk, ailenin yani babanın soyadını taşımaktaydı. Ayrıca boşanma sonrasında velayet hangi tarafta olursa olsun, çocuk babanın soyadını taşımaya devam etmekteydi. Fakat bu hüküm, 2011 yılında iptal edilen madde ile velayet sahibi annenin çocuğuna kendi soyadını verebilmesinin imkânını sağlamıştır. 2015 tarihli Anayasa Mahkemesi kararıyla çocuğun soyadının değiştirilmesi kesin olarak çözüme kavuşmuştur.

Türk Medeni Kanunları içerisinde yer alan soyadı hükümleri gereğince daha önceki dönemlerde, anne ve baba boşansa bile çocuk babanın soyadını taşımaya devam ediyordu. Fakat bu durum velayeti annede bulunan çocuklar açısından sorun yaşanmasına sebebiyet veriyordu. Çünkü velayet hakkı annedeyken okul vb. etkenler için hazırlanması gereken resmi evraklarda, anneler oldukça sorun yaşamaktaydı. Avrupa İnsan Haklarının da çalışmaları sonrasında, kadınlara tanınan yeni Kanun maddesi ile çocuğun soyadının değiştirilmesi etkinleştirildi.

Evlilik Dışı Doğan Çocuğun Soyadı

Evlilik dışı doğan çocuğun soyadı hangi kapsama dâhil edilmektedir? Bu konu toplumumuzda da birçok kişiyi ilgilendirmekte fakat konu hakkında bilinçli olunmamaktadır.

Evlilik dışı doğan çocuğun, bütün hakları ve velayeti, baba soy bağını kurana kadar annede olmaktadır. Bu sebeple de çocuk annenin soyadını alır ve çocuğa dair olan bütün haklar annenin talepleri doğrultusunda ilerler. Baba, çocuğunu tanımak yani nüfusuna almak için gerekli resmi işlemleri yaptıktan sonra, çocuğuna soyadını verebilir.

Çocuğun soyadının değiştirilmesi ve diğer Aile Hukuku davalarınız hakkında detaylı bilgi almak için Beylikdüzü Boşanma Avukatı ile iletişime geçebilirsiniz.

İş kazası tazminat davası hakkında bilgi sahibi olmak için, bir sonraki makalemizi inceleyebilirsiniz.

3

Related Posts

Yorum Gönder