Evlilik Dışı Doğan Çocuğun Soyadı

Evlilik Dışı Doğan Çocuğun Soyadı

Evlilik dışı doğan çocuğun soyadı ne olur, bu şekilde dünyaya gelen çocuğun velayet hakkı kime aittir vb. birçok sorunun yanıtını, bilgilendirme amaçlı hazırlanan bu makalemizde ve sitemizde yer alan diğer makalelerde bulabilirsiniz. Ayrıca hukuk büromuzdan konu hakkında danışmanlık ve avukatlık hizmeti almanız da mümkündür.

Evlilik birliği içerisinde doğmayan çocuk, doğum sonrasında annenin soy hanesine yazılır ve annenin soyadını alır. Çocuğa babanın soyadının verilmesi için, babanın çocuğu tanıma işlemlerinden birini yapması gerekmektedir. Ancak resmi işlem sonrasında, baba çocuğu kabul etmiş olur ve soy hanesine kayıt yaptırabilir. (Bakınız: Soy bağının kurulması) Baba yasal olarak tanıma işlemi yapmadığı sürece, evlilik dışı doğan çocuğun soyadı vb. etkenlerinde hak sahibi de olamaz.

Evlilik Dışı Doğan Çocuğu Babanın Tanıması

Evlilik dışı doğan çocuğu babanın tanıması için yapılabilecek birkaç işlem vardır. Bu işlemlerin sonrasında baba ve çocuk arasında kütük hanesi bağı da kurulmuş olacak ve çocuk babanın her türlü imkânından faydalanabilecek. Ayrıca kurulan bu soy bağı sonrasında babada çocuğun soyadı, velayeti vb. olanaklarında hak sahibi olacaktır. Babanın çocuğu tanıması için yapabilecekleri şöyle olmaktadır;

  • Anne ve babanın resmi olarak evlenmesi
  • Babanın çocuğu tanıması
  • Anne veya çocuğun, babalık davası açması

Babanın çocuğu tanıması için yapacağı işlemlerden biri de noterden bildirim yapmaktır. Evlilik dışı çocuğun soyadı, noterde düzenlenecek tanıma senedi ile değiştirilebilir. Yani babanın nüfusuna kayıt yapılabilir.

Babalık Davası Açma

Babalık davası açma gerekli koşullar oluşmuşsa yapılabilecek bir haktır.

Şöyle ki; Anne evlilik dışı olarak çocuğu Dünya’ya getirmişse ve baba çocuğu tanımıyorsa anne doğumdan sonra 1 yıl içerisinde bu davayı açmalıdır. Eğer ki bu davayı anne açmamışsa, çocuğunda dava açma hakkı vardır. Çocuk da reşit olduktan sonra 1 yıl içerisinde babalık davasının açılması için işlem başlatabilir.

Babalık davası için, Türk Medeni Hukukuna göre avukat ile çalışma zorunluluğu yoktur. Fakat buradaki işlemlerin hassasiyeti ve yaşanabilecek karışıklıklara önlem alınması için, avukat desteği mağduriyet yaşamanızı engelleyecektir. Dava sürecine başlarken, eğer ki çocuk başka birinin nüfus kayıtlarına eklenmişse, bu durum içinde yapılması gereken işlemler olduğunu da belirtmek isteriz.

Evlilik dışı doğan çocuğun soyadı ve diğer Aile Hukuku davalarınızla ilgili olarak görüşmek için, internet sayfamızdaki bilgilerden yararlanarak, hukuk büromuzdan danışmanlık randevusu alabilirsiniz.

Ceza Davası Nasıl İptal Olur sorusunun yanıtı için, bir sonraki yayınımıza göz atabilirsiniz.

0

Related Posts

Yorumlar (4)

Peki 17 yaşında kız çocuğuna baba gidip tanıma yaptırdıktan sonra,kız gidip tekrar annesinin soyadına geçerse babasının sigortasını kullanmaya devam edebilir mi?

Merhaba benim evlilik dışı Bir çocuğum dünyaya geldi babası soyadını vermedi şuan oğlum bir buçuk yaşında babası şimdi gelmiş diyor ki çocuğu ver annem baksın avukatla konuştum diyor protokol imzalayalim çocuğu bana ver ne yapabilir çocuğumu alabilir mi yardımcı olun lütfen

Merhaba evlilik dışı doğan çocuğa evlenmeden soy isim veriliyormu

Teşekkürler, kısa sürede iletişim kuracağım.

Yorum Gönder