Cumhurbaşkanına Hakaret Suçu Zamanaşımı

Cumhurbaşkanına Hakaret Suçu Zamanaşımı

Cumhurbaşkanına hakaret suçu zamanaşımı kapsamına dâhil olan suçlardan mı? Bu suçun Kanundaki değerlendirilmesi ve suçun cezai hükmü nasıl olur gibi sorularınızın yanıtını, hukuk büromuz tarafından bilgilendirme amaçlı hazırlanan bu makalede bulabilirsiniz.

Cumhurbaşkanına hakaret suçu, hakaret suçunu düzenleyen genel hükümlerden ayrı olmaktadır. Bu suçun kapsamı, TCK 299’da özel bir madde şeklinde düzenlenmiştir. Cumhurbaşkanına hakaret suçu, makamın temsili açısından değerlendirilmektedir. Cumhurbaşkanlığı makamının şeref ve saygınlığına zarar veren hakaret içerikli olan paylaşım, söylem vb. diğer eylemlerin cezası, makamın saygınlığına göre değerlendirilmektedir.

Cumhurbaşkanına hakaret suçu hakkında daha detaylı bilgi verecek olursak;

  • Bu suç, takibi şikâyete bağlı suçlar kapsamında yer almaktadır
  • Suçun savcılığa bildirilmesi ile resen soruşturma başlatılır
  • Bu suçun kapsamı, uzlaşma kapsamına giren bir suç olmamaktadır
  • Cumhurbaşkanına hakaret suçu zamanaşımı süresi ise 8 yıl olmaktadır.

Cumhurbaşkanına Hakaret Suçu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Cumhurbaşkanına hakaret suçu hakkında bilinmesi gerekenler ile ilgili olarak, belirlenen önemli unsurları makalemizin bu kısmında bulabilirsiniz. Cumhurbaşkanı, yapması gereken görevlerden dolayı yükümlülükleri oldukça fazla olan kişidir.

Cumhurbaşkanına hakaret suçu zamanaşımı başlıklı makalemize bu suça dair bilinmesi gereken önemli bilgileri maddeler halinde belirterek devam edeceğiz.

  • Cumhurbaşkanına hakaret suçunun alenen işlenmesi halinde hükmedilecek ceza 1/6 oranında ayrıca arttırılacaktır
  • Cumhurbaşkanına hakaret suçu nedeniyle hükmedilmiş olan hapis cezası hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilebilir
  • Cumhurbaşkanına hakaret suçu nedeniyle, ceza mahkemesi tarafından hükmedilen hapis cezası, belli koşullarda adli para cezasına çevrilebilir.
  • Cumhurbaşkanına hakaret suçu nedeniyle hükmedilen hapis cezasının bazı koşullarda ertelenmesi de mümkün olmaktadır.

Emekli Cumhurbaşkanına Hakaret Suçu

Emekli Cumhurbaşkanına hakaret suçu işlenmesi halinde, TCK 299 uygulanmamaktadır.

TCK’nın 299. maddesinde düzenlenen suç, Cumhurbaşkanına karşı hakaret eyleminde bulunulmasıyla oluşacağından dolayı, eylemin Cumhurbaşkanlığı görevinde bulunan kişiye karşı işlenmiş olması gerekir. Bu nedenle de Cumhurbaşkanlığı görevi sona erdikten sonra bu görevle ilgili olarak hakaret edilse bile, TCK’nın 299. maddesi uygulanmayacaktır. Bu şekilde işlenen bir suç, TCK’nın 125 ve 130. maddelerindeki hakaret suçlarını oluşturacaktır. Suçun cezası ve hükümleri de bu kapsam dâhilinde belirlenecektir.

Cumhurbaşkanına hakaret suçu zamanaşımı ve diğer ceza davalarınız hakkında detaylı bilgi almak için, iletişim bölümündeki bilgilerden yararlanarak, Beylikdüzü Ceza Avukatları ile iletişime geçebilirsiniz.

Sağ kalan eşin mirasçılığı hakkında bilgi için, bir sonraki yayınımızı inceleyebilirsiniz.

1

Related Posts

Yorum Gönder