Kimler Tenkis Davası Açabilir

Kimler Tenkis Davası Açabilir

Kimler tenkis davası açabilir başlıklı makalemiz, hukuk büromuz tarafından bilgilendirme amaçlı olarak tasarlanmış bir yazıdır. Bu dava hakkında, daha farklı bilgiler edinmek için de, internet sayfamızda yer alan diğer makalelerimizden faydalanabilirsiniz.

Sorumuzun yanıtını vermeden önce tenkis davası hakkında kısa bir bilgi hatırlatması yapmakta fayda var. Bu dava, miras davaları içerisinde yer almaktadır. Ayrıca davanın çeşitliliği açısından da, Türk Medeni Hukukunda geniş bir yere sahip olmaktadır. Miras bırakanın tasarruftaki hak özgürlüğünü aşmak şartı ile saklı pay sahibi olan mirasçıların yaşadığı mağduriyetin giderilmesi ve miras bırakanın yaptığı tasarrufun Kanun koyucu tarafından belirlenen, sınırlar içerisinde olabilmesi için açılan dava türüdür.

Tenkis davasını kimler açabilir sorusunun yanıtını verecek olursak; Bu davayı “saklı paylı mirasçılar” açabilir diye belirtebiliriz. Peki, miras davasında sıklıkla belirtilen bu pay sahipleri kimlerdir? Bu sorunun da yanıtını makalemizin devamında inceleyelim.

Saklı Paylı Mirasçılar Kimler

Saklı paylı mirasçılar kimler sorusu, miras hukuku içinde yer alan dava sahiplerini oldukça ilgilendiren bir sorudur.

Türk Medeni Kanunun da sınırlı olarak belirtilen, saklı paylı mirasçıların kimler olduğunu sıralayacak olursak;

  • Miras bırakanın altsoyu (Çocukları, evlatlıkları, torunları ve onların çocukları)
  • Miras bırakanın anne ve babası
  • Miras bırakanın eşi diyebiliriz.

Tenkis davasını kimler açabilir ve burada belirtilen saklı paylı kişileri belirttikten sonra, konu hakkında bir detay daha vermemiz gerekir. Daha önceki kanun maddelerinde, saklı paylı mirasçı olarak sayılan miras bırakanın kardeşleri ise sonradan Kanun koyucu tarafından yapılan değişiklikle, saklı paylı mirasçı olma hakkından çıkarılmıştır. Fakat bu değişikliğin yapıldığı 10 Mayıs 2007 tarihinden önce gerçekleşen ölümlerde, bundan sonraki bir tarihte açılan tenkis davasında kardeşlerin de saklı payı göz önünde bulundurulmalıdır.

Tenkis Davasında Zamanaşımı

Tenkis davasında zamanaşımı sorusu tenkis davasını kimler açabilir sorusu kadar önem taşımaktadır. Bu davadaki zamanaşımı süresi için şunları belirtebiliriz; “Saklı pay sahibi mirasçının mirasın açılmasını öğrenmesinden itibaren 1 yıl içinde dava açılmalıdır. Her durumda mirasın açılmasının üzerinden 10 yıl geçmesiyle bu hak zamanaşımına uğramaktadır”. Yani mirasçı 10 yılın sonunda mirasın açıldığını öğrenmiş olsa bile artık dava açamaz. Tenkis davası zamanaşımı sürelerinin geçmesi tenkisin bir defi olarak öne sürülmesine engel değildir.

Tenkis davasını kimler açabilir ve bu davada kazanılacak haklar nelerdir gibi sorularınız için Büyükçekmece Avukat ile iletişime geçebilirsiniz.

Reddi miras nedir sorusunun yanıtı için, sonraki yayınımızı inceleyebilirsiniz.

0

Related Posts

Yorum Gönder