Boşanma Davasında Çocuğun Soyadı

Boşanma Davasında Çocuğun Soyadı

Boşanma davasında çocuğun soyadı özellikle son yıllarda verilen emsal kararlarla sık olarak gündeme gelmektedir. Boşanma karı ve koca için ne kadar sıkıntı verici bir süreç ise çocuklar içinde aynı şekilde olmaktadır. Taraflar, boşanma davasında müşterek bir çocuk varsa çocuğun velayeti, nafakası vb. birçok konusu hakkında uzlaşma sağlayamamaktadırlar. Uzlaşma sağlanılmadığı takdirde ise davalar çekişmeli boşanma davası olarak ilerlemektedir.

Birkaç yıl öncesine kadar verilen bütün kararlarda, koşulsuz şartsız bütün boşanmalarında velayet hakkı kimde olursa olsun çocuk babanın soyadını taşımaya devam ediyordu. Bu durum en çok velayet hakkı annede olunca sorun teşkil ediyordu. Çocuğun okul vb. bütün resmi evraklarının hazırlanmasında sorun yaşanıyordu. Bu sebeplerden dolayı da, boşanmada çocuğun soyadı gerekli talep üzerine artık annenin de hak sahibi olabileceği bir durum oldu.

Boşanma Davasında Geçici Tedbir Nafakası

Boşanma davasında geçici tedbir nafakası, çocuk hakkında alınan geçici tedbirlerden biridir. Boşanma sürecinde veya açılan ayrılık davası sürecinde, çocukla ilgili olarak bazı geçici önlemler alınır. Bu önlemler bazen talep üzerine, bazen de talebe gerek duyulmadan mahkeme tarafından alınır.

Mahkemenin onaylayacağı tedbir nafakası Kanun gerekliliğince, Türk Lirası olarak ödenmek zorundadır. Nafakanın miktarını mahkeme yetkilisi olan hâkim belirleyecektir. Hâkim bu miktarı belirlerken; tarafların maddi olanaklarını ve çocuğun özel giderlerini de göz önünde bulundurur. Mahkemenin belirlediği nafaka miktarına itiraz edilebilme hakkı vardır.

Boşanma davasında çocuğun soyadı konumuza devam ederken, çocuğun boşanma sürecindeki diğer hakları hakkında bilgilendirme yapacağız.

Boşanma Davasında Çocuğun Mallarına Alınan Önlem

Boşanma davasında çocuğun mallarına alınan önlem hâkim tarafından verilen bir karardır. Anne ve baba çocuğun mallarının korunmasına boşanma davası süresince özen göstermekle yükümlüdür. Hâkim, çocuğun mallarının tehlikeye düşmesini başka yolla önleyemiyorsa, malların yönetiminin kayyıma devredilmesine karar verebilir. Çocuğun mallarının gelirleri veya bu mallardan ayrılmış belirli miktarların kanuna uygun şekilde sarf edileceği konusunda duraksama varsa malların da yönetimi kayyıma verilebilir.

Boşanma veya ayrılık davası açılınca davanın devamı süresince aile mahkemesi hâkimi belirli zamanlarda verilen bilgi ve hesabı yeterli bulmazsa, çocuğun mallarının tevdi edilmesine de karar verme yetkisine sahip olmaktadır.

Boşanma davasında çocuğun soyadı ve diğer boşanma davası sorularınız hakkında görüşme yapabilmek için, Büyükçekmece Boşanma Avukatı ile iletişime geçebilirsiniz.

Evlilik Dışı Doğan Çocuğun Soyadı hakkında bilgi almak için, bir sonraki yayınımıza göz atabilirsiniz.

0

Related Posts

Yorum Gönder