Eylemli Ayrılık Sebebiyle Boşanma

Eylemli Ayrılık Sebebiyle Boşanma

Eylemli ayrılık sebebiyle boşanma davasını 3 ana başlık altında incelememiz mümkündür. Bunlar;

  • Reddedilen bir boşanma davası olmalıdır
  • Ret kararının kesinleşmesinden sonra ortak hayat yeniden kurulmamış olmalıdır
  • Ret kararının kesinleşmesinden sonra üç yıl geçmelidir

Türk Medeni Kanunu madde 134’den yola çıkarak belirtebiliriz ki; “Boşanma sebeplerinden herhangi biriyle açılmış olan davanın reddine karar verilmişse ve bu kararın kesinleşmesinden itibaren 3 yıl geçtiyse, her ne sebeple olursa olsun müşterek hayat yeniden kurulamamışsa eşlerden birinin talebi üzerine boşanmaya karar verilmelidir. Bu boşanma sebebi ayrıca, Türk Medeni Kanunlarına göre mutlak ve genel boşanma sebepleri arasında yer almaktadır. Eylemli ayrılık sebebiyle boşanma davasının başlıklarını inceleyerek yazımıza devam edeceğiz.

Eylemli Ayrılık Sebebi İle Boşanmada Taraflar

Eylemli ayrılık sebebi ile boşanmada taraflar davalı ve davacı olmaktadır. 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu madde 166 f. IV hükmüne göre, boşanma sebeplerinden herhangi biri ile açılmış olan davanın reddine karar verilmesi ve bu kararın kesinleşmesi ile başlayarak üç yıl geçmesi durumu gerekir. Bunun sonrasında ortak hayat ne olursa olsun kurulamamışsa, eşlerden birinin istemi üzerine boşanmaya karar verilir. Boşanma davasını mutlaka reddedilip kesinleşen boşanma davasının davacısının açması gerekir.

Reddedilen Boşanma Davası

Eylemli ayrılığa, reddedilen boşanma davası kararı verilebilmesi için, öncelikle reddedilmiş bir boşanma davası olmalıdır. Daha sonra yeni bir boşanma davasının açılmış olması ilk davanın boşanmaya esas alınmasına engel oluşturmaz. Konu hakkında maddeler halinde bilgilendirme yapacak olursak;

  • Reddedilip kesinleşen son davaya dayanma zorunlu değildir
  • Son olarak kesinleşen dayanma zorunlu değildir
  • Davada her türlü ret kararı dayanak oluşturabilir
  • Reddedilip kesinleşen herhangi bir davaya dayanılarak dava ilerletilebilir diyebiliriz.

Boşanma sebeplerinden herhangi biriyle açılmış bulunan davanın reddine karar verilmesi ve bu kararın kesinleştiği tarihten başlayarak üç yıl geçmesi halinde, her ne sebeple olursa olsun ortak hayat kurulamamışsa evlilik birliği temelinden sarsılmış sayılır ve boşanma gerçekleşir.

Eylemli ayrılık sebebi ile boşanma başlıklı makalemizin son kısmında, davanın tarafları hakkında bilgi vereceğiz.

 

Eylemli ayrılık sebebiyle boşanma ve diğer Aile hukuku davalarınız hakkında danışmanlık, avukatlık görüşmesi taleplerinizde, internet sayfamızda yer alan iletişim bilgilerinden faydalanarak, Büyükçekmece Avukat ile görüşebilirsiniz.

Anlaşmalı Boşanma Davası Nedir sorusunun yanıtı için, bir sonraki yayınımızı inceleyebilirsiniz.

0

Related Posts

Yorum Gönder