Anlaşmalı Boşanma Protokolünün İptali

Anlaşmalı Boşanma Protokolünün İptali

Anlaşmalı boşanma protokolünün iptali gerçekleşebilir mi? Anlaşmalı boşanma davasının gerçekleşebilmesi için geçerli olan kurallardan biride şöyle olmaktadır; Taraflar arasında boşanmanın bütün sonuçlarında anlaşma sağlandığına dair, resmi evrak hazırlanması gerekir. Hazırlanan bu resmi evrakın genel adı, protokol olmaktadır. Fakat bu protokol bazı durumlarda taraflarca ya da tek taraf şeklinde iptal edilebilir.

Protokolün içerisinde pek çok madde yer almak zorundadır. Burada yer alan konu maddeleri şu şekilde olmaktadır; Müşterek çocuğun velayet hakkı, çocukla kişisel ilişki kurma zamanı, nafaka miktarı ve artışı, maddi tazminat, manevi tazminat, kadının soyadı değişikliği, çocuğun soyadı değişikliği ve tarafların ekletmek isteyecekleri maddi ve manevi unsurlar.

Anlaşmalı protokolünün iptali söz konusu olduğu zaman, davanın ilerleme şeklide değişiklik gösterir.

Tarafların Anlaşma Protokolünden Vazgeçmesi

Tarafların anlaşma protokolünden vazgeçmesi sonucunda, davanın reddi gerçekleşir. Taraflar kendi ortak kararları ile hazırlanan bu protokolün iptalini isteyerek, evlilik birliğine devam etmeyi tercih edebilirler. Bu durumda da, boşanma davasının reddi gerçekleşir.

Birçok kişi boşanma davasının reddedilmesinden sonra neler olacağı konusunda bilgi sahibi değildir ve yanlış usuller sonucunda karışıklık yaşayabilirler. Türk Medeni Hukuku kapsamına göre, anlaşmalı boşanma davasından da, çekişmeli boşanma davasından da vazgeçilmesi mümkündür. Vazgeçme işlemini tarafların her ikisi de isteyebileceği gibi, taraflardan biride bu durumu talep edebilir. Her iki seçenekte de sürecin ilerleyiş şekli farklı olmaktadır.

Anlaşmalı boşanma protokolünün iptali başlıklı makalemizin son kısmında, davalardan vazgeçildikten sonra neler olacağı hakkında bilgi vereceğiz.

Boşanma Davasından Vazgeçilirse Ne Olur?

Boşanma davasından vazgeçilirse ne olur? Bu sorunun yanıtını maddeler halinde açıklayacağız;

  • Anlaşmalı boşanma davasından her iki taraf da vazgeçerse, evlilik birliği aynı şekilde devam eder. Ayrıca dava tamamlanmadan, vazgeçme yapıldığı için taraflar arasında yeniden nikâh işlemi yapılmasına gerek olmaz
  • Anlaşmalı boşanma davasından tek taraf vazgeçerse, karşı taraf davaya devam etmek için çekişmeli boşanma davası açmalıdır
  • Çekişmeli boşanma davasından her iki taraf vazgeçerse yani dava içerisinde af durumu gerçekleşirse, evlilik birliği aynı şekilde devam eder.

Anlaşmalı boşanma protokolünün iptali ve boşanma davalarına dair detaylı bilgi almak için, internet sayfamızda yer alan iletişim bilgilerinden faydalanarak, hukuk büromuzdan danışmanlık randevusu talep edebilirsiniz.

Boşanma Davası Ne Kadar Sürer sorusunun yanıtını almak için, bir sonraki yayınımıza göz atabilirsiniz.

6

Related Posts

Yorumlar (5)

Protokel imzalayip bosandik 3 cocukta bende hic bir nafaka almadim s suan 9 ay gecti ben bu protokoli iptal edebilirmiyim yada nafaka alabilirmiyim isim yok 3 cocukla kaldim napmaliyim tesekkur ederim birde akut bobrek yetmezligi hastasiyim.

Aykut eslik ismim ben eşimle 25 Şubat 2021 tarihinde anlaşmalı boşandık .fakat aynı evde yaşıyoruz ve hiç konuşmuyoruz oğlumuz var birde size anlatmak istediğim konu şu boşanmamiz ilk za.manlarinda iyiydik şimdi ise eşim devamlj asagiliyor beni ve oğlumu benden sürekli para istiyor aynı evi paylaşıyor vede sadece benim kazancimla geçiniyoruz bana nafaka borcun birikiyor odemessen seni hapse attırıririm diyor birde mutlu olabileceğim birini buldum onun ile arkadaşlık kuruyorum sürekli diyor oturduğumuz ev kızımın beni evden atmak istiyor. Protokolde 1500 TL oğlum için 500 TL kendi için nafaka birde bir dünya borç için imza attırdı biz mutlu olucaz bana güven diye kandırdı beni bu protokolün iptalini nasıl gerceklestirebilirim yardımcı olurmusunuz oglumada devamlı bağırıyor huzur bırakmadı

Merhabalar biz anlaşmalı bir şekilde boşandık maddeler tek tek okudu tamam diyip imzaladık ,ben 15 günlük sürede içinde bir üst mahkemeye itiraz ettim ve sonuç evliliğimizin devamına karar verildi .Bosanmadaki maddeler devam edermi yoksa onlar iptal mi

Merhaba anlaşmalı olarak boşandık ancak ben o dönem kafam çok karışıkti ve protokolü okumadan imzaladım çeyiz eşyalarımı özel eşyalarımı da avukat arkadaşım yazmış. Ve ben protokolü yeni okudum beyninden kaynar sular döküldü bu protokole itiraz etme şansım var mı acaba şimdiden teşekkür ederim.

merhaba biz anlaşmalı olarak boşandık protokolde yaptık protokolde benim şartlarım protokole uygun değil yazılmaz böyle şeyler diyerek eşimin avukatı abi senin şahidin kefilin benim dedi şimdi benim sorunum eşim yabancı olduğu için burda benden başka kimsesinin olmadığını ifade ederek bana duygu sömürüsü yaparak çocuklarım için annesini mağdur etmemek için bütün şartlarını kabul ettim ben normal bir anne olarak biz geçinemiyoruz svetlana diye bir arkadaşı vardı ben hep onun yuzünden diye düşünüyordum fazla uzatmadan kısa olarak özetlersem şimdi bana çocukları düşman etti çocukları şimdiye kadar bir gün dahi benimle kalmasına izin vermedi şimdi çocuklarda beni istemiyor annelerinin benden izinsiz habersiz arkadışıyla ev temizliğine gittiğini söyleyince bizim tartışmalarımız dahada çoğalmıştı resmi olarak ayrıldıktan sonra arkadaşının ayrılan eşiyle tesadüfen deng geldik mevzumuz doğal olarak eşlerimize geldi ve eşinin bana uygunsuz resimleri ve wasap yazışmalarını gösterince bende bizimkini sormaya başladım somut bir kanıt bulamadım ama beraber svetadayım diyerek beni geçiştiriyordu sürekli bende biraz araştırdım tesadüfen tuzlada sahilde arabadan inerken gördüm bende park edip baktım yeni açılmış bir pavyonda içip eğlenirken gördüm bir saat kadar bekledim çok hırslandığım için gittim bu arada mesaj attım ben eve geliyorum aşağıya in konuşalım diye mesai saati bitti işten çıkmış evde olmaları gerekiyordu normalde burda yazmak istemiyorum tabiki kendi hayatı ama bizim iki genç kız bir delikanlı çocuğumuz var belki saçma ama bende böyle düşünceler oluşmaya başladı bu içip sarhoş olunca bunu içtiği erkek arkadaşları eve getiripte ya kızlarıma musallat olmaya çalışırsa diye düşündükce çıkmaza girip daha çok endişeleniyorum çocuklarda ikisini yaşı küçük olduğu için nafaka ödüyorum evide onlara bıraktım ve tapuyuda vereceğimi yazdık büyük kızım üniversitede okuyor özel okul parası ve bilgisayarı o zaman bilgisayara 28.000tl üzerinde verdim birde okul masraflarıda vardı bende ayrı eve ya çıkmayacağım uygun zamanda çıkacağımızıda protokole evde edepli bir şekilde yaşayacağını tahhüt ederek şahidim ve onun kefilide avukatı hiç bir şarta uymadı ilk hafta beni evden kovdu hemde arkadaşı benim evimde kavga çıkararak birde polis çağırıp olmayan darp raporu almak suretiyle beni evden kovdu sürekli şikayet ediyor çocuklarımı bana karşı düşman etti bende evide vermek istemiyorum artık hiçbirşekilde güvenmiyorum ne yapabilirim beniim hiç hakkım yokmu

Yorum Gönder