Çekişmeli Boşanma

Çekişmeli Boşanma Davası

Çekişmeli boşanma davası teriminden de anlaşılacağı gibi daha zorlu geçecek bir süreçtir. Boşanma davasının açılması için verilecek karar, yapılacak işlemler ve bu süreç içerisinde yaşanılan her türlü durum taraflar için zorlu bir dönemim başlangıcı olmaktadır. Bu makalemizde açıklayacağımız boşanma türü ise; yapılması gereken işlemlerin yoğunluğu, hukuki sorumluluğu ve sürecin daha uzun olması açısından kişileri daha fazla yorabilmektedir. Kanun koyucu bu süreci avukat ile ilerletme zorunluluğu belirten bir madde düzenlememiştir.

Konu hakkında belirtmemiz gereken bir hususta süreçteki dikkat edilmesi gereken unsurlardır. Sürecin başlamasında ve ilerlemesinde yapılması gereken işlemler oldukça dikkatli yapılmalıdır, çünkü bu işlemlerde yapılacak en küçük bir hata davanızın reddedilmesine veya hak kaybı yaşamanıza sebep olacaktır. Ayrıca çekişmeli davaya başlarken ve ilerletilirken birçok kez dilekçe yazılması gerekir.

Çekişmeli Boşanma Dava Dilekçesi

Çekişmeli boşanma dava dilekçesi Kanun koyucunun belirlediği ölçütlere uygun olarak hazırlanmalıdır. Eğer ki davanızı ilerleten bir avukatınız varsa, dilekçeleri gereğine uygun olarak kendisi yazmakla mükelleftir.

Boşanma dilekçesinin içeriğinde;

  • Kanuna uygun olan boşanma sebebiniz yer almalıdır
  • Evliliğin bitmesine sebep olan konu ve konular anlatılmalı
  • Tazminat, nafaka, velayet vb. talepleriniz yer almalı
  • Deliller ve şahitler belirtilmeli
  • Açık adresler yer almalı
  • Hukuki sebepler, sonuçlar belirtilmeli

Çekişmeli dava için dilekçe hazırlandıktan sonra Adliyede yapılması gereken işlemler ve hazırlanması gereken resmi evraklarda olmaktadır. Belirtilenlerden eksik ya da yanlış yapılan her işlem davanızın seyri açısından, sorun yaşamanıza sebep olur.

Çekişmeli Boşanma Dava Süresi

Çekişmeli boşanma dava süresi, anlaşmalı boşanma ile kıyaslanması zor olan bir süredir.
Bu konuda kesin bir süre vermek de zordur. Zira bir davanın ne kadar süreceğini etkileyen çok sayıda değişken vardır. Mahkemenin iş yükü, tebligat durumu, tarafların iddia ve talepleri ve bu iddia ve taleplerin araştırılmasına yönelik olarak yapılabilecek keşif, bilirkişi incelemesi gibi yargılama işlemleri, dinlenecek tanık sayısı, adli tatil, mahkemeye ilişkin özel durumlar, gibi. Bununla birlikte bir ön inceleme duruşması, iki veya üç tahkikat duruşması olmak üzere davanın 3-4 oturumda da sonuçlanması mümkündür. Belirtilen bu süreç ortalama olarak 1,5 ile 3 yıl arasında değişiklik göstermektedir.

Çekişmeli boşanma davası ve diğer hukuki davalarınız ile ilgili olarak, danışmanlık ve avukatlık hizmeti almak için, Esenyurt Boşanma Avukat ile iletişime geçebilirsiniz.

Boşanmada miras hakları nelerdir sorusunun yanıtı için, bir sonraki yayınımıza göz atabilirsiniz.

0

Related Posts

Yorum Gönder