Evlilik Birliğinin Sarsılması

Evlilik Birliğinin Sarsılması

Evlilik birliğinin sarsılması sebebi ile açılan boşanma davaları, son yıllarda oldukça artmıştır. Kişilerin gerek yaşadıkları günlük hayattaki stresleri gerekse diğer etkenleri sebebi ile karşılıklı olarak sıklıkla evliliklerde sorun yaşanmaktadır. Yapılan araştırmalar ve istatistikler sonucu, bu sebep boşanma davalarında en çık görülen sebeptir diye belirtebiliriz.

Boşanma belli başlı sebepler ve talepler doğrultusunda gerçekleştirilebilen resmi bir işlemdir. Ortada Kanunen geçerli bir evlilik ve Kanun koyucunun belirlemiş olduğu bir sebep varsa, boşanma gerçekleşebilir. Boşanmanın resmi olarak gerçekleşme ve kesinleşme süresi, seçilen davanın türüne ve davanızı avukat ile ya da avukatsız ilerletmenize bağlı olacaktır. Eğer ki boşanma davası anlaşmalı ise bu süreç bir ya da iki ay içerisinde gerçekleşebilir. Fakat bu süre çekişmeli dava olarak ilerleyecekse davanız ortalama olarak 1,5 ile 2 yıl arasında sürecektir.

Makalemize devam ederken evliliğin sarsılması konusunun içeriğini daha detaylı olarak inceleyeceğiz.

Evlilik Birliğinin Sarsılması Unsurları

Evlilik birliğinin sarsılması unsurları oldukça geniş bir kapsamdır. Bu kapsamın en temel konularının başlıklarını belirtecek olursak;

  • Duygusal şiddetle
  • Ekonomik şiddetle
  • Cinsel şiddetle
  • Fiziksel şiddetle
  • Sosyal şiddetle
  • Görsel şiddetle

Yukarıda belirttiğimiz konu başlıklarının detaylı içeriklerini okumak için internet sayfamızda yer alan diğer makalelerden faydalanabilirsiniz. (Bakınız: Evlilik birliği sarsılması ve sebepleri)

Boşanma Davasında Af

Boşanma davasında af eylemi gerçekleştirildiği zaman talep edilen haklarda ve davanın ilerleyişinde değişiklikler yaşanacaktır. Eşler dava süreci başlamadan, dava süreci başladıktan sonra veya ilerlerken, af olayı niteliğini taşıyan davranışlarda bulunurlarsa ve bunu beyan ederlerse boşanma davası reddedilir. Evlilik birliği devam ederken yaşanılan olayları affetmişseniz veya belirtilen zaman aşımı süresi geçtikten sonra, bu sebeplerle boşanma davası açma hakkınız olmamaktadır.

Affın farklı şekillerde oluşması mümkündür. Bunları belirtecek olursak;

  • Tarafların barışmaya karar vermesi
  • Yaşanan olayları affettiğini belirtmek
  • Yaşanılan olayları kabul etmek ve hoş görü ile karşılamak
  • Yaşanılan olaylara rağmen, evlilik birliğini devam ettirmek

Evlilik birliğinin sarsılması ve diğer boşanma sebepleri hakkında detaylı bilgi ve danışmanlık almak için, internet sitemizde yer alan iletişim bilgilerinden faydalanarak Beylikdüzü Boşanma Avukatı ile görüşebilirsiniz.

Tedbir nafakası nedir sorusunun yanıtı için, bir sonraki yayınımızı inceleyebilirsiniz.

0

Related Posts

Yorum Gönder