Avukatsız Boşanma Davası Süresi

Avukatsız Boşanma Davası Süresi

Avukatsız boşanma davası süresi ilerletilebilmesi mümkündür. Fakat bu kararı vermeden önce süreçle ilgili olarak bütün bilgi ve deneyime sahip olmalısınız. Çünkü boşanma davalarında ilerletilen süreçte bilinmesi gereken pek çok detay ve kaçırılmaması gereken birçok süre vardır. Kaçırılmaması gereken süreler zamanaşımı süreleri olmaktadır. Bunların içerisinde; Dava açma sebebinin zamanaşımı, dilekçelerin hazırlanması, bilirkişi raporlarına başvuruların süresi ve diğer süreler yer almaktadır.

Boşanma davasının sürecini avukatsız olarak ilerleten kişilerin yaşamakta olduğu maddi ve manevi mağduriyetlerde olmaktadır. Maddi olarak; mal paylaşımı, nafaka, tazminat vb. ödemeler olurken manevi olarak en sık yaşanan mağduriyet ise, müşterek çocuğun velayet hakkı olmaktadır. Görüldüğü gibi Kanunlar burada zorunluluk belirtmiyor fakat boşanma davası süresi içerisinde yaşanılabilecek sorunlar hakkında karar verme yetkisi size kalıyor.

Boşanma Davasının Açılması

Boşanma davasının açılması için yapılması gerekenler neler olmaktadır? Boşanma davalarının başlatılması için, ilk olarak konuya ilişkin boşanma davası dilekçesi ya da davanız anlaşmalı olacaksa protokol ve dilekçe hazırlanması gerekmektedir. Kurallara uygun şekilde hazırlanan dilekçe Adliyeye teslim edilmeli ve burada ödenmesi gereken bütün harçların ödemesi yapılmalıdır. Eksik ya da yanlış yapılan işlemler, davanızın reddine sebep olur.

Boşanma davanızı eğer avukat ile ilerletmek gibi bir talebiniz varsa hazırlanması gereken dilekçe vb. bütün işlemler avukatınız tarafından yapılır. Dava sürecini avukatınızın başlatabilmesi için, kendisine vekâlet çıkartmanız yeterli olacaktır. Avukatsız boşanma davası süresi ilerletecekseniz, bütün bu işlemleri ve daha sonrasında yapılması gereken işlemleri eksiksiz ve doğru şekilde sizin yapmanız gerekir.

Boşanma Davası Sürecinin İlerletilmesi

Boşanma davası sürecinin ilerletilmesi için ilk olarak resmi şekilde dava açılması işlemlerinin bitmesi gerekir. Gerekli olan bütün işlemler yapıldıktan sonra davanın açılmış olur. Eğer davanın anlaşmalı boşanma olacaksa tek celse olarak mahkemenin belirlediği gğn ve saatte bitecektir.

Davanız çekişmeli boşanma olacaksa, mahkemenizin açılmasından sonra tarafların karşılıklı olarak süreleri dâhilinde dilekçe hazırlaması ve mahkemeye sunması gerekir. Dilekçe işlemlerinden sonra mahkeme günü belirlenir ve ilk ön inceleme davanız görülür. Ön inceleme duruşmasından sonra, hâkimin vereceği kararlara göre birkaç duruşma daha olur.

Avukatsız boşanma davası süresi ve boşanma davalarına dair diğer konular hakkında detaylı bilgi almak için, hukuk büromuzla iletişime geçerek, danışmanlık randevusu talep edebilirsiniz.

Boşanma Davası Avukat Ücreti için tıklayınız.

0

Related Posts

Yorum Gönder