Özel Boşanma Sebepleri

Özel Boşanma Sebepleri

Özel boşanma sebepleri Türk Medeni Kanunları madde 161 ve madde 165 arasında yer almaktadır. Boşanma sebeplerini en anlaşılır şekilde olması için 2’ye ayırarak anlatabiliriz. Bunlar; özel ve genel sebeplerdir.

Boşanma, ortak hayatın sürdürülmesinin sonlandırılmasında yapılan işlemdir. Medeni Kanunlarımıza göre, bu işlem için geçerli bir evliliğin olması gerekmektedir. Boşanma davasının açılması ile birlikte, nafaka, maddi ve manevi tazminat, ev eşyalarının paylaşımı vb. gibi boşanmanın eki niteliğindeki hukuki sorunların da çözülmesi gerekir. Boşanma davası, eşler arasında yeni hukuki sonuçların ortaya çıkmasına neden olur. Bu sonuçlardan biride mal paylaşımı için geçerlidir Şöyle ki; boşanma davasının açılma tarihi mal rejimi içinde aynı tarih olacaktır ve buna bağlı olarak da, eşler bu tarihten sonra edinilen mallara ortak olamaz. Boşanmanın gerçekleşmesi için ispatı dâhilinde, özel boşanma nedenleri geçerli sebeplerden olmaktadır.

Özel Boşanma Nedenleri Nelerdir

Özel boşanma nedenleri nelerdir sorusunun yanıtını, içerisinde yer aldıkları Kanun maddeleri eşliğinde belirtecek olursak;

  • TMK madde 161 Zina konusunu açıklar
  • TMK madde 162 Hayata kast konusunu açıklar
  • TMK madde 162 Onur kırıcı davranış konusunu açıklar
  • TMK madde 163 Suç işleme konusunu açıklar
  • TMK madde 163 Haysiyetsiz hayat sürme konusunu açıklar
  • TMK madde 164 Terk konusunu açıklar
  • TMK madde 165 Akıl hastalığı konusunu açıklar

Çekişmeli Boşanma Davası

Çekişmeli boşanma davası açılabilmesi için, Kanunun öngördüğü özel boşanma sebepleri ve genel boşanma sebeplerinden biri ya da daha fazlası olmalıdır.

Türk Medeni Kanunu m. 161-165 maddeleri arasında düzenlenen özel boşanma sebeplerinin varlığının ispat edilmesi durumunda hâkim boşanma ya da ayrılık kararı vermek zorundadır. Özel boşanma nedenlerine dayanılması halinde boşanma davasını açan taraf, karşı tarafın kusurunu veya fiilinin ağırlığını ispatlamak zorunda değildir, sadece özel boşanma nedeninin ispatlanması boşanma kararı verilmesi için yeterlidir.

Boşanma davası açılırken hem genel boşanma sebepleri hem de özel boşanma sebebi dayalı olarak dava başlatılmışsa, mahkeme genel sebepler ve özel sebepler hakkında ayrı ayrı karar vermelidir.

Özel boşanma sebepleri ve boşanma davalarınız hakkında, danışmanlık ve avukatlık hizmeti almak için, internet sayfamızda yer alan iletişim bilgilerinden faydalanarak, Esenyurt Boşanma Avukat ile iletişime geçebilirsiniz.

Bir sonraki yayınımız olan Onur Kırıcı Davranışta Kusur yazımızı inceleyebilirsiniz.

0

Related Posts

Yorum Gönder