Boşanma Davası Avukat Ücreti

Boşanma Davası Avukat Ücreti

Boşanma davası avukat ücreti hangi kapsama göre belirlenmektedir? Bu sorunun en doğru yanıtlarını almak için, hukuk büromuz tarafından bilgilendirme amaçlı olarak hazırlanan bu makalemizden faydalanabilirsiniz.

Resmi olarak geçerli olan evliliğin sonlandırılması için, Kanun kapsamında geçerli olacak işlemlerin yapılarak boşanma davasının açılması gerekmektedir. Boşanma davaları, Medeni Kanuna göre avukat ile ilerletilebileceği gibi, avukatsız olarak da ilerletilebilmektedir. Ama uyarmak isteriz ki; Davanızın içerisinde hak kaybı yaşamak istemiyorsanız, mutlaka avukat desteği almalısınız. Avukatların boşanma davalarında talep edecekleri ücretler her yıl Baro tarafından belirlenmektedir. Baro her yıl konu hakkında bir taban yani en az miktar ücret uygulamasını belirler. Boşanma davasında avukat ücreti kapsamında düzenlenen bu uygulamanın daha az miktarında dava açılması, avukatlar arasında haksız rekabeti sağlayacağı için uygun olmamaktadır.

Anlaşmalı Boşanma Davasında Avukat Ücretini Kim Öder?

Anlaşmalı boşanma davasında avukat ücretini kim öder? Bu soru pek çok kişinin merak ettiği bir konu olmaktadır. Burada en temel esas tarafların arasında yapacağı anlaşma ve avukatla yapılacak olan anlaşma olmaktadır.

Örnek vererek konuyu açıklamak gerekirse; Taraflar anlaşmalı boşanma davası gerçekleştirecekse ve bu konu hakkında belirtilen avukatlık ödemesini ortak yapmaya karar verirlerse, her iki tarafta belirlenen miktarın yarısını ödemekle yükümlüdür. Ayrıca bu ödemeyi tek tarafın yapacağına karar verirlerse, belirlenen ödeme miktarı tarafların birine ait olmaktadır. Boşanma davası avukat ücreti konusu, çekişmeli ilerletilen boşanma davasında da farklılıklar gösterebilmektedir.

Çekişmeli Boşanma Davasında Avukat Ücretini Kim Öder?

Çekişmeli boşanma davasında avukat ücretini kim öder? Bu konu anlaşmalı boşanmalara göre daha farklı olmaktadır. Çünkü anlaşmalı boşanma davası sürecinde tek avukat ile dava ilerletilebilir. Fakat çekişmeli boşanma davasında her iki tarafında avukatı farklı olmaktadır. Bu sebeple de taraflar dava sürecini avukat ile ilerletecekse, kendi avukatının ücretini ödemekle yükümlüdür.

Çekişmeli boşanma davalarının da en taban yani en az ücret belirlemesini, Baro yapmaktadır. Her iki dava türünde de ücret değişikliği yaşanmaktadır. Çünkü belirtilen süreçlerde yapılan işlemler ve süreler arasında farklılıklar olmaktadır.

Boşanma davası avukat ücreti konusunda detaylı görüşme yapmak için, internet sayfamızda yer alan iletişim bilgilerinden faydalanarak hukuk büromuzla iletişime geçebilir ve avukat ile görüşme talebinde bulunabilirsiniz.

Bir sonraki yayınımız olan marka tescilinde mutlak red nedenleri için tıklayınız.

0

Related Posts

Yorum Gönder