Mutlak Boşanma Sebepleri

Mutlak Boşanma Sebepleri

Mutlak boşanma sebepleri Türk Medeni Kanunu düzenlemelerine göre şu şekilde olmaktadır;

  • Zina
  • Hayata kast
  • Pek kötü veya onur kırıcı davranış
  • Terk
  • Anlaşmalı boşanma
  • Eylemli ayrılık sebebiyle boşanma

Bir vakıa yani olay, evlilik ilişkisi üzerindeki etkisine bakılmaksızın boşanma hakkını oluşturuyorsa, içeriğinde mutlak boşanmaya sebebiyet veren durumlar vardır. Mutlak boşanma sebeplerinde ortadaki eylemin, evlilik birliğini temelinden sarstığı karinesine göre böyle bir sarsılmadan sonra evlilik birliğinin sürdürülmesinin taraflardan beklenemeyeceği kesin olarak ortaya çıkacağı için, evlilik birliğine etkisine bakılmaksızın boşanmaya hükmedilebilir.

Boşanma sebepleri ve diğer boşanma sebepleri 4721 sayılı Türk Medeni Kanununda oldukça geniş bir yere sahip olmaktadır. Çünkü Medeni Kanun kurallarına göre, ortada geçerli bir sebep olmaksızın, boşanma gerçekleşemez.

Zina Sebebiyle Boşanma

Zina sebebiyle boşanma geçerli olan boşanma sebepleri arasında yer almaktadır. Fakat bu durumun Mahkemede ispatı gerekir. Aksi olan durumlarda boşanmaya hükmedilemez ve dava reddedilir. Reddedilen dava içinse farklı bir sebepten ötürü dava açılabilir. Aynı sebeple 3 yıl geçmeden dava açma hakkı yoktur.

Zinanın her türlü kanıtla ispatı olanaklıdır. Fotoğraflar, mektuplar, bilgisayar kayıtları, telefon kayıtları, ses kayıtları, tanık anlatımları, sadece yer ayırtılmış olması başkaca delil yoksa boşanma için yeterli olmamakla birlikte, otel kayıtları ve otel görüntüleri, zina eyleminin ispatı için yeterlidir.

Mutlak boşanma sebepleri hakkında bilgilendirme yaparken, makalemizin son kısmında hayata kast hakkında bilgilendirme yapacağız.

Hayata Kast Sebebi İle Boşanma

Hayata kast sebebi ile boşanma mutlak ve özel boşanma sebepleri arasında yer almaktadır. Bu duruma örnek vermek gerekirse;

  • Eşini öldürmek üzere tabancayla ateş edilmesi, fakat eşe isabet ettirilememesi
  • Eşin tabağına çok güçlü bir zehir konulması, fakat eşten önce başka bir canlının bunu yemesi ve ölmesi
  • Henüz eyleme geçmemiş olmasına karşın, öldürme niyetini ortaya koyan davranışlar varsa, bu durumda da cana kastın varlığı kabul edilir.

Cana kast etmek, kusura dayanan bir boşanma sebebi sayılmaktadır. Hayata kast etmek ise, mutlak boşanma nedenleri arasındadır bu yüzden ispatı halinde kusur aranmaz.

Mutlak boşanma sebepleri hakkında, danışmanlık ve avukatlık hizmeti almak için, Bakırköy Avukat ile iletişime geçebilirsiniz.

Mal rejimi tasfiyesi hakkında bilgi almak için, bir sonraki yayınımıza göz atabilirsiniz.

3

Related Posts

Yorum Gönder