Boşanma Sebepleri Nelerdir

Boşanma Sebepleri Nelerdir

Boşanma sebepleri nelerdir sorusunun yanıtını bilmezseniz eğer, boşanma davanızın reddedilmesiyle karşılaşmanız olası bir durumdur. Çünkü Kanun koyucu bu durumda belli kıstaslar uygulamıştır. Yani, geçerli bir sebep beyan edemezseniz ve bunun ispatını yapamazsanız boşanma isteminiz gerçekleşemez.

Boşanma, evlilik birliğinin sürdürülemez olduğu durumlarda, başvurulacak olan hukuki bir yaptırımdır. Okuyucularımız için hazırlamış bulunduğumuz “boşanma sebepleri nelerdir” konulu makalemizin içeriğinde konu ile ilgili bilgiler vereceğiz.

Boşanma Sebeplerinin Sınıflandırılması

Boşanma sebeplerinin sınıflandırılması hakkında bir tema belirtecek olursak;

Konularına göre boşanma sebepleri: Özel boşanma sebepleri ve genel boşanma sebepleri olmaktadır.

Etkilerine göre boşanma sebepleri: Mutlak boşanma sebepleri ve nisbi boşanma sebepleri olmaktadır.

Boşanma sebepleri nelerdir konusunun içerisinde yer alan bu sınıflandırmalar hakkında daha detaylı bilgi almak için internet sayfamızda bulunan diğer makalelere de bakabilirsiniz.

Özel boşanma sebepleri ile genel boşanma sebepleri farklı hukuki sonuçlar göstermektedir. Şöyle ki; evliliği sonlandırma isteminde özel boşanma sebepleri varsa, davacı, karşı tarafın kusurlu olup olmadığını ispatlamak zorunda değildir. Fakat özel bir boşanma sebebi olduğunu ispatlaması yeterlidir. Ayrıca, boşanma isteminde genel boşanma sebepleri varsa boşanma kararı verilebilmesi için hem davacı hem de davalı birbirinin kusurunu ispatlamakla yükümlüdür.

Boşanma nedenleri nelerdir konusu hakkında grupları belirttikten sonra, bu gruplar içerisinde yer alan bazı maddeleri belirtmekte fayda görmekteyiz.

Boşanma Sebepleri

Boşanma sebepleri kendi içerisinde gruplara ayrılır ve daha sonra bu gruplar kendi içerisinde maddelere ayrılır. Belirttiğimiz maddeleri konu başlıkları halinde sıralayacak olursak;

  • Zina sebebi ile boşanma istemi
  • Hayata kast sebebi ile boşanma istemi
  • Pek kötü davranış sebebi ile boşanma istemi
  • Onur kırıcı davranış sebebi ile boşanma istemi
  • Suç işleme sebebi ile boşanma istemi
  • Haysiyetsiz hayat sürme sebebi ile boşanma istemi
  • Terk sebebi ile boşanma istemi
  • Akıl hastalığı sebebi ile boşanma istemi
  • Evlilik birliğinin temelinden sarsılması sebebi ile boşanma istemi olarak belirtebiliriz.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz konu başlıklarından en kapsamlı olanı, evlilik birliğinin temelinden sarsılması sebebi ile boşanma istemi olmaktadır. Bu durumun içerisinde hem maddi hem de manevi olarak birçok faktör olmaktadır.

Boşanma sebepleri nelerdir ve boşanmaya dair olan sorularınızın yanıtı için hukuk büromuzla iletişime geçebilirsiniz.

Boşanma davası nedir sorusunun yanıtı için, bir sonraki yayınımızı inceleyebilirsiniz.

0

Related Posts

Yorum Gönder