Boşanma Davası Açma Süresi

Boşanma Davası Açma Süresi

Boşanma davası açma süresi nasıl bir uygulamadır, bu konu hakkında neler yapılmalıdır gibi sorularınızın yanıtlarını bu makalemizde bulabilirsiniz. Taraflar Kanuni yollara yaptıklara başvuru sonrasında evlilik akdini gerçekleştirir ve ortak yaşam kurulmuş olur. Kurulan ortak yaşam ile birlikte tarafların karşılıklı olarak sorumlulukları da oluşmaktadır. Sorumluluklar yerine getirilmezse evlilik akdi çekilmez bir hal alır ve boşanma kaçınılmaz bir durum olur.

Boşanma, evlilik akdinin sonlandırılmasını isteyen taraf ya da tarafların Kanuni yollara başvurması ile gerçekleşmektedir. Boşanma davası bilindiği gibi kendi içerisinde anlaşmalı ve çekişmeli olmak üzere iki gruba ayrılır. Bu sebepten dolayı da davanın açılması türüne göre değişiklikler gösterir. Bu durum dava açma süresi içinde geçerli olmaktadır.

Dava Açma Süreleri

Dava açma süreleri hakkında birkaç örneklendirme yapacak olursak;

  • Anlaşmalı boşanma davası açılması için evlilik birliği içinde 1 yıl dolmalıdır.
  • Zina sebebi ile boşanma davasında, davaya hakkı olan eşin boşanma sebebini öğrenmesinden başlayarak altı ay ve her halde zina eyleminin üzerinden beş yıl geçmekle dava hakkı düşer. Affeden tarafın dava hakkı yoktur.
  • Suç işleme ve haysiyetsiz hayat sürme sebebi ile boşanma davasında, zaman aşımı süresi yoktur geçerli olan suçun işlenmesi ve haysiyetsiz hayatın devamı geçerli bir sebeptir.
  • Akıl hastalığı sebebi ile boşanma davasında, geçerli olan bir zamanaşımı süresi yoktur.

Yukarıda belirttiğimiz maddelere ek olarak önemle belirtmek gerekir ki; boşanma davası açma süresi bilgileri hakkında bir avukata danışmak her zaman fayda sağlar. Çünkü değişebilen bir Kanun maddesi sizin zaman aşımı yaşamanıza sebep olabilir.

Karşı Dava Açma

Boşanma esnasında karşı dava açma, asıl boşanma davası için cevap dilekçesiyle birlikte açılabilmektedir. Davaya cevap süresi içinde farklı bir boşanma davası şeklinde de açılabilmektedir. Karşı dava açma süresi dolduğu takdirde açılacak karşı davalarda hâkim asıl boşanma davası ile sonradan açılan boşanma davasını birbirinden ayıracaktır.

Boşanma davasının açılması için süre olduğu gibi açılan bu davaya karşı dava açmak içinde belli bir süre vardır. Makalemize devam ederken bu konu hakkında bilgi vereceğiz.

Karşı Dava Açma Süresi Kaç Gündür?

Karşı dava açma süresi kaç gündür sorusunun yanıtı Kanun’da yer alan bir maddedir. Hukuki Mahkeme Kanunları madde 133 karşı dava süresini asıl davanın cevap süresi olan 15 gün olarak öngörmektedir ancak bu süre içinde süre uzatma isteğiyle mahkemeye müracaat eden davalıya bir ayı geçmemek üzere ek cevap süresi verilmesi halinde bu süre karşı dava süresi için de etkili olabilecektir.

Boşanma davası açma süresi hakkında detaylı bilgi almak için hukuk büromuzla iletişime geçebilirsiniz.

Boşanma davası açma şartları hakkında bilgi için, bir sonraki yayınımıza göz atabilirsiniz.

3

Related Posts

Yorum Gönder