Anlaşmalı Boşanma Davası Açma

Anlaşmalı Boşanma Davası Açma

Anlaşmalı boşanma davası açma istemi Türk Medeni Kanunu hükümlerinden de anlaşılacağı gibi taraflar için daha kısa sürede sonuca ulaşmayı sağlamaktadır.

Türk Hukuk sistemi içerisinde hızlı ve kolay boşanmak isteyen çiftlerin açmaları gereken dava anlaşmalı boşanma davası olmaktadır. Boşanma davası çekişmeli boşanma olarak açıldığı zaman ortalama 2 yıl hatta bazı durumlarda daha fazla sürmektedir. Bu zaman zarfı maddi ve manevi olarak taraflara çok ciddi zararlar verebilmektedir. Bu zararların önüne geçmek için yapılması gereken şey anlaşmalı boşanma davası açmaktır. Anlaşmalı boşanma davası açma ile başlayan süreç ortalama 2 ay içerisinde neticelendirebilmektedir. Hatta acil durumlar olduğu zaman taraflar mahkeme yoğunluğuna göre 1 günde dahi davayı sonuçlandırabilmektedir.

Boşanma, evlilik birliğinin sonlandırılması amacı ile resmi işlemlerin başlaması ve davanın sonuçlanması ile yaşanılabilecek bir durumdur. Burada esas alınması gereken bazı belli başlı işlemler vardır. Bu işlemler sırasında yapılacak olan yanlışlıklar davanın reddedilmesine veya hak kaybı yaşanmasına sebep olur.

Anlaşmalı boşanma davası işlemini kendiniz yapabileceğiniz gibi bu konuda bir avukattan da yardım alabilirsiniz.

Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır

Anlaşmalı boşanma davası nasıl açılır sorusunun tam yanıtlarını ve prosedürlerin gerektirdiği işlemleri bilmiyorsanız eğer resmi işlemlerinize başlamamanızı tavsiye ederiz.

Anlaşmalı boşanma davası işlemlerine başlanırken hazırlanması gereken bir dilekçe olmaktadır. Hazırlanan bu dilekçe ile birlikte yetkili mahkemeye başvuru yapılabilir. Ayrıca boşanma davası için görevli olan mahkeme Aile Mahkemesi olmaktadır. Aile Mahkemesinin olmadığı yerlerde ise Asliye Hukuk Mahkemesi görev yetkilisi olan mahkemedir.

Anlaşmalı Boşanma Davası Şartları

Anlaşmalı boşanma davası şartları Türk Medeni Kanunu hükümleri uyarınca belirtilmiştir. Bu şartları yerine getirmek sureti ile her bir eş anlaşmalı boşanmayı talep edebilir. Anlaşmalı boşanma davası şartları hakkında birkaç madde belirtecek olursa;

  • Evlilik birliği içerisinde en az 1 yıl doldurulmalıdır.
  • Anlaşmalı boşanmak için taraflar maddi ve manevi bütün şartlarda uzlaşmaya varmış olmalıdır. Ayrıca bu uzlaşmayı hazırlanacak protokolde imzalı şekilde beyan etmelidirler.
  • Taraflar boşanma davasına katılmalı ve hâkim eşliğinde hazırlanan protokolü kabul ettiğini, ayrıca boşanmayı istediğini belirtmelidir.

Anlaşmalı boşanma davası açma hakkında daha detaylı bilgi almak için Avcılar Boşanma Avukat ile iletişime geçebilirsiniz.

0

Related Posts

Yorum Gönder