Zina Sebebi İle Boşanma Dilekçesi

Zina Sebebi İle Boşanma Dilekçesi

Zina sebebi ile boşanma dilekçesi davaya başlangıç adımı olarak oldukça önemli bir faktördür. Boşanma davası başlarken dilekçe oldukça önemli bir faktördür. Hâkimin, ilk etapta davanızla ilgili bilgi sahibi olacağı kaynak hazırlanan dilekçe olacak.

Boşanma dilekçesi hazırlığı yapılırken, boşanma türünüze göre farklılıklar olmaktadır. Şöyle ki; anlaşmalı boşanma dilekçeniz daha kısa ve daha az detaylı olurken çekişmeli boşanma davası dilekçeniz daha detaylı olacaktır. Ayrıca boşanma dilekçesi hazırlarken hem yaşanılan olaylardan usule uygun şekilde bahsedilmeli hem de konuya dair şahit ve delil hazırlığı yapılmalıdır. Bu davada delil ve şahitte önemli olmaktadır.

Boşanma dilekçenizi hazırlarken bir avukattan yardım alabileceğiniz gibi yeterli bilgiye sahip olup ta hak kaybı yaşamayacağınızı düşünüyorsanız kendinizde hazırlayabilirsiniz. Kanun Koyucu burada bir zorunluluk belirtmemiştir. Burada bilinmesi gereken durum şudur ki; yaşanılacak olan usule aykırılık size hak kaybı yaşatacaktır.

Aldatma fiili, bir eşin diğer eşe karşı işlemiş olduğu bir haksız fiildir. Bu nedenle, aldatılan eş, kusurlu olan diğer eşten zina nedeniyle açılan tazminat talep edebilir (MK m.174).

Zina sebebi ile boşanma dilekçesi hakkında belirli bir tablo taslağı ile makalemize devam edeceğiz.

Zina Nedeniyle Boşanma Dilekçesi Örneği

Zina sebebi ile boşanma dilekçesi örneği internet ortamından kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir bilgidir. Fakat hazırlanan bu taslağın içeriğinin oluşturulması için yaşanılan olayların usule uygun şekilde beyan edilmesi gerekmektedir.

……… NÖBETÇİ AİLE MAHKEMESİ HAKİMLİĞİNE

DAVACI                   :…….

VEKİLİ                      :…….

DAVALI                    :…….

KONU                       : ZİNA SEBEBİYLE BOŞANMA

AÇIKLAMAMAR    : (Bu kısım maddeler halinde Kanun Koyucunun belirtmiş olduğu usul kapsamında doldurulmalıdır)

YASAL NEDENLER : MK.m129 ve sair hukuki mevzuat.

KANITLAR          : Nüfus kayıtları, tanıklar, DNA testleri ve her türlü sağlık raporu, diğer kanıtlar.

CEVAP SÜRESİ       :

İSTEM SONUCU    :

DAVACI VEKİLİ

Yukarıda belirtmiş olduğumuz tablodan faydalanarak boşanma dilekçesi hazırlayabilirsiniz. Dilekçenin içeriğinde; yaşanılan olayların beyanı, talepte bulunulacak düzenlemeler yer almalıdır. Bu talepler; tazminat hakları, velayet hakkı, mal paylaşımı hakkı vb. unsurlardan oluşmaktadır.

Zina sebebi ile boşanma dilekçesi ve boşanma davası süreci ile daha detaylı bilgi sahibi olmak için hukuk büromuzla iletişime geçebilirsiniz.

0

Related Posts

Yorum Gönder