Evlilik Dışı Doğan Çocuğun Velayeti

Evlilik Dışı Doğan Çocuğun Velayeti

Evlilik dışı doğan çocuğun velayeti hakkında yapılması gerekenler, ebeveynlerinde aklını karıştıran bir soru olmaktadır.

MK 337 gereğince “Ana ve baba evli değilse velayet anaya aittir. Nüfus kanunu 20 maddeye göre, evlilik dışı doğan çocuklar annenin hanesine kaydedilir ve baba hanesinde babanın sadece adı yazılır. Nüfus hanesinde babanın çocuğu tanımış olması annenin velayet hakkını değiştirmez. Evlilik dışı doğan çocuk, Nüfus kanunu 20 maddeye göre, 2 şekilde baba hanesine kayıtlı olabilir. Bu iki durumu şu şekilde belirtebiliriz; Nesebin düzeltilmesi davası ve Tanıma davasıdır. Bu davalar ile baba hanelerine naklen kaydolabilirler.

Çocuğun velayeti ve çocuk adına yapılması gereken işlemler için yetkili kişi annedir. Anne doğuştan bu hakkı elde ettiğinden dolayı çocuk adına da işlem yapabilir.

Babalık Hükmü

Babalık hükmü, evlilik dışı dünyaya gelen çocukların velayet, soy bağı kurulmasında geçerli olan terim ve uygulamadır. Evlilik dışı doğan çocuğu, kendi isteği ile tanımayan babaya yönelik olarak açılmaktadır bu dava. Çocuğun bu şekilde doğmuş olduğu durumlarda bu davayı baba açamaz, davayı açma hakkı anneye verilmektedir veya çocuk reşit olduktan sonra babasına karşı babalık davası açabilir. Yani soy bağının kurulması talebini mahkemeye, çocuk ve annesi bildirebilir. Dava doğumdan sonra açılabileceği gibi, doğumdan öncede açılabilir. Babanın ölmüş olduğu durumlarda da bu dava, babanın mirasçılarına karşı açılabilir. Mahkemenin vermiş olduğu karar doğrultusunda, davanın kabulü olursa baba ve çocuk arasında soy bağı ilişkisi kurulmuş olur.

Evlilik dışı doğan çocuğun velayeti başlıklı makalemize devam ederken, bu şekilde doğan çocukların tanınma işlemleri hakkında bilgi vereceğiz.

Evlilik Dışı Çocuğun Tanınması

Evlilik dışı çocuğun tanınması, Kanun koyucunun belirlemiş olduğu esaslara göre yapılmalıdır. Bu duruma göre;

  • Evlilik dışı çocuğun tanınması için öncelikli olarak, çocuğun ile başka bir erkek arasında soy bağı bulunmamalıdır.
  • Yeni doğan çocukların nüfus ve kayıt işlemleri yapıldığı esnada Nüfus Müdürlüğü’ne gelen babası tarafından tanınması mümkündür.
  • Evlilik birliği dışında doğan bir çocuk noterde düzenlenen bir tanıma senedi ile babası tarafından tanınabilir.
  • Mahkemeye usule uygun yazılı bir başvuru ile evlilik dışı çocuğun tanınması mümkündür.

Evlilik dışı doğan çocuğun velayeti ile ilgili olarak danışmanlık almak için, Esenyurt Avukat ile iletişime geçebilirsiniz.

İştirak nafakası ne kadardır sorusunun yanıtı için, bir sonraki yayınımızı inceleyebilirsiniz.

0

Related Posts

Yorum Gönder