Pek Kötü Davranışın Belirlenmesi

Pek Kötü Davranışın Belirlenmesi

Pek kötü davranışın belirlenmesi nasıl yapılmaktadır? Türk Medeni Hukuku kavramına göre, pek kötü davranışa maruz kalan eş, ortak hayatın çekilmezliğinin kanaatine vararak, boşanma davasının açılmasını talep edebilmektedir. Fakat bu sebepten dolayı dava açılırken bilinmesi gerekenler ve dikkat edilmesi gereken unsurlar olmaktadır.

Pek kötü davranış sebebiyle boşanma davasında, beyan edilenlerin niteliklerinin doğruluğunun belirlenmesindeki yetkili olan kişi hâkimdir. Aile mahkemesinin hâkimi davalı tarafından davacıya yapılan eylemin; Karakter, kültür seviyesi, sosyal nitelik, eğitim durumu, yaşanılan çevre, kültürel etkenler vb. diğer etkenleri de göz önünde bulundurarak karar verir. Pek kötü davranışlar kusura dayanan boşanma sebeplerinden olmaktadır. Bu sebeple de pek kötü davranışın belirlenmesi dâhilinde bile, akıl hastası olan eşe bu sebeple boşanma davası açılamaz.

Pek Kötü Davranışta Kusur

Pek kötü davranışta kusur geçerliliği olması gerekmektedir. Bu sebeple de akıl hastası ya da düşünme yetisinde eksiklik olan eşe bu sebepten dolayı boşanma davası açılamaz. Pek kötü davranışı gerçekleştiren eşin akıl hastalığı olması durumunda kendisine, akıl hastalığından dolayı boşanma davası açılabilmektedir.

Yaşanılan eylemde ihmal varsa sadece evlilik birliğinin temelinden sarsılması sebebiyle boşanma davası açılabilir. Diğer eşin kışkırtması varsa kusur tamamen ortadan kalkabilir. Bu durumu belirleyecek olan yetkili kişi ise, hâkim olmaktadır. Bu dava sebebinde kusur kıyaslaması yapılmaz. Pek kötü davranışın kapsamının değerlendirilmesi için hâkim gerekli olan delilleri inceleyerek, kararını açıklar.

Adli Tatilde Pek Kötü Davranış Sebebiyle Boşanma Davası

Adli tatilde pek kötü davranış sebebiyle boşanma davası gerçekleşebilir mi? Adli tatil zamanlarında pek çok davanın seyrine ara verilmektedir. Fakat bu durum davanın ilerleme aşaması, verilmesi gereken acil kararlar vb. diğer etkenlere göre değişiklik gösterir. Şöyle ki, adli tatil sürecinde pek çok aile mahkemesine de ara verilmesine karar verilir. Fakat davanın seyrinde belirli bir karar verme aşamasına gelindiyse eğer, hâkimin kararı ile dava devam eder.

Adli tatil sürecinde iken, anlaşmalı boşanma davalarının da gerçekleşmesi için ortada ciddi olarak geçerli sebeplerin bulunması gerekmektedir.

Pek kötü davranışın belirlenmesi ve diğer boşanma davası sebepleri hakkında detaylı görüşme yapmak için, internet sayfamızda yer alan iletişim bilgilerinden faydalanarak, Esenyurt Boşanma Avukatı ile görüşebilirsiniz.

Bir sonraki yayınımız olan Sanık Hakkında Koruma Tedbirleri makalemizi inceleyebilirsiniz.

0

Related Posts

Yorum Gönder