Nisbi Boşanma Sebepleri Nelerdir

Nisbi Boşanma Sebepleri Nelerdir

Nisbi boşanma sebepleri nelerdir ve Kanun koyucu bu konuda neler yapılmasını hak olarak belirlemiştir? Kanunda boşanma sebebi olarak gösterilen olayların açılmış davada ispat edilmiş olması gerekir. Fakat ispat edilen eylemler boşanmanın kararının verilebilmesi için yeterli olmazsa eğer, bu dava konusu için nisbi boşanma konusu vardır diyebiliriz. Bütün bunlardan dolayı da nisbi boşanma sebebi olan durumlar, takdire bağlı olarak geçerli olan boşanma sebepleri olmaktadır.

Türk Medeni Kanununun belirlemiş olduğu nisbi boşanma sebeplerini belirtecek olursak;

  • Suç işleme (TMK Madde 163)
  • Haysiyetsiz hayat sürme (TMK Madde 163)
  • Akıl hastalığı (TMK Madde 165)
  • Evlilik birliğinin temelinden sarsılması (TMK Madde 166)

Nisbi boşanma nedenleri nelerdir sorusunun yanıtını verdikten sonra, konu başlıklarından bahsederek yazımıza devam edeceğiz.

Suç İşleme Sebebiyle Boşanma Davası

Suç işleme sebebiyle boşanma davası nasıl olmaktadır? TMK kuralları gerekliliğince, yüz kızartıcı suç işleyen kişinin suçunun sabit olması gerekliliğince, karşı taraf dava açma hakkına sahip olmaktadır. Suç işleme hem özel hem de nisbi boşanma sebepleri arasında yer almaktadır.

Kanununda içerisinde yer alan suç işlemedeki nitelik, diğer eşin küçük düşürülmesini gerekli kılmaktadır. Anayasamızın 11. Maddesine göre Anayasa hükümleri bütün kuruluş ve kişileri bağlayan temel hukuk kurallarını oluşturduğundan Anayasamızın 76/2 maddesinde yazılı olan suçların yüz kızartıcı suç oldukları tartışmasız olmaktadır.

Nisbi boşanma sebepleri nelerdir başlıklı yazımızın son kısmında, bu davanın içeriğinden bahsedeceğiz.

Suç İşleme Sebebinden Dolayı Boşanma

Suç işleme sebebinden dolayı boşanma istemi, geçerli bir sebep olmaktadır. Fakat buradaki suç yüz kızartıcı ve kişiyi küçük düşürücü nitelikte olmalıdır. Ayrıca işlenen bu suçun evlilik birliği içerisinde iken yapılması gerekir. Eğer ki bu suç, evlilik birliği kurulmadan önce işlenmişse ve karşı tarafın konu hakkında bilgisi varsa, bu sebepten dolayı boşanma davası isteminde bulunamaz.

Eşin suç işlenmesinden sonra, ortak hayatın çekilmez hale gelmesi gerekmektedir. Ayrıca belirtmemiz gerekir ki, akıl sağlığı yerinde olmayan eşin işlediği suç için bu şekilde dava açılması mümkün değildir.

Nisbi boşanma sebepleri nelerdir ve diğer boşanma sebepleri nasıl olmaktadır sorularının yanıtı hakkında görüşme yapmak için, internet sayfamızda yer alan iletişim bilgilerinden faydalanarak, Esenyurt Boşanma Avukatı ile görüşebilirsiniz.

Pek Kötü Davranışın Belirlenmesi hakkında bilgi için, bir sonraki yayınımıza göz atabilirsiniz.

0

Related Posts

Yorum Gönder