Boşanma Davası Nasıl Açılır

Boşanma Davası Nasıl Açılır

Boşanma davası nasıl açılır ve benzeri sorularınızın yanıtını, hukuk büromuz tarafından bilgilendirme amaçlı hazırlanan makalelerden bulabilirsiniz. Ayrıca hemen belirtelim ki; Kanun koyucunun yapabileceği madde değişiklikleri doğrultusunda yanlış usul ve esas yaşanmaması için, konusunda bilgi sahibi bir avukat ile görüşmek ya da dava süreci ilerletmeniz size fayda sağlayacaktır.

Boşanma davaları; anlaşmalı boşanma davası ve çekişmeli boşanma davası olarak iki şekilde başlatılabilir. Bu iki davanın da başlatılma prosedürleri ve dava sürçleri birbirinden tamamen farklı olmaktadır. Örneğin; anlaşmalı davada tek dilekçe ve protokol yeterli olurken, çekişmeli davalarda bu dilekçeler daha fazla olmaktadır. (Bakınız: Anlaşmalı boşanma davası nasıl açılır / Çekişmeli boşanma davası nasıl açılır) İnternet sayfamızdaki diğer makale içeriklerinden boşanma nasıl açılır sorusunun farklı yönlerini öğrenebilirsiniz.

Avukatsız Boşanma Davası

Avukatsız boşanma davası ve Kanunen bunun bir engeli var mıdır? İlk olarak belirtelim ki; Kanun koyucu boşanma davanızı avukat ile açma zorunluluğu belirten bir madde yayınlamamıştır. Davanızı nasıl ilerletmek istediğiniz tamamen sizin kararınız olacaktır. Burada esas almanız gereken durum, hak kaybı yaşamamanız olacaktır. Çünkü sizin avukat kadar tecrübe ve bilginiz olamaz ve bu sebeple de hak kaybı yaşama ihtimaliniz yüksek oranlarda olur.

Boşanma davanızı avukat ile ilerletmek istemenize rağmen, maddi olanaklarınız bu duruma uygun değilse Baro koşullarınız dâhilinde size ücretsiz avukat ataması yapacaktır. Boşanma davası başlıklı makalemizin son kısmında, duruşma hakkında bilgi vereceğiz.

Boşanma Duruşmasına Taraflar Gitmeli mi?

Boşanma duruşmasına taraflar gitmeli mi ve gidilmezse ne olur? Bu durum boşanma davanızın türüne ve dava sürecinizi ilerletme şekline göre değişmektedir. Eğer ki davanız anlaşma boşanma ise; duruşmaya gitmeniz gerekir. Ayrıca girmiş olduğunuz duruşmada boşanmayı istediğinizi ve hazırlanan protokolün şartlarını kabul ettiğinizi de beyan etmelisiniz.

Boşanma davanız çekişmeli olarak açılmış ise; duruşmalara size vekâleten avukatınız gidebilir. Buradaki gidip gitmeme tercihi size kalmıştır. Eğer ki avukatsız dava ilerletiyorsanız, duruşmalara katılarak davanızı yakından takip etmek sizin hak kaybı yaşamamanızı sağlar.

Boşanma davası nasıl açılır ve boşanma süreci nasıl ilerle gibi konular hakkında görüşme yapmak için, internet sitemizde yer alan iletişim bilgilerinden faydalanarak Esenyurt Avukat ile iletişime geçebilirsiniz.

Boşanma Davasında Velayet Kime Verilir sorusunun yanıtı için, bir sonraki yayınımıza göz atabilirsiniz.

0

Related Posts

Yorum Gönder