Terk Sayılmayan Durumlar

Terk Sayılmayan Durumlar

Terk sayılmayan durumlar neler olmaktadır? Türk Medeni Kuralları kapsamına göre, eşlerden birinin ortak hayatı terk etmesi eyleminden sonra, diğer eş terk nedeniyle boşanma davası açabilir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken belli başlı usuller olmaktadır. Örneğin; Evi terk eden tarafın haklılık sebepleri var mı ya da terk edilen eş usule uygun şekilde mi dava açtı sorularının yanıtı bilinmelidir.

Türk Medeni Kanunlarında yer alan birçok madde ve Yargıtay’ın vermiş olduğu kararlar doğrultusunda belirtmemiz gerekir ki; Haklı sebebe dayanılarak evi terk eden eşe, terk sebebiyle boşanma davası açılması usule ve esasa uygun olmaz.

Terk Olarak Onaylanmayan Durumlar

Terk olarak onaylanmayan durumlar yani terk sayılmayan durumlar nelerdir? Eşlerden biri ortak hayatı sonlandırmak için evi terk ediyorsa, bu kişiye karşı boşanma davası açılabilir. Fakat bazı durumlarda mecburiyetten dolayı evden uzaklaşan eş için terke dayalı boşanma davası açılamaz. Terk olarak sayılamayacak birkaç durum belirtmek gerekirse;

  • Askerlik
  • Eğitim
  • İş seyahati
  • Tayin
  • Hükümlü olma
  • Hastanedeki tedavi süreci
  • Eşten görülen şiddet
  • Savaş vb. durumlardan dolayı yaşanılması mecburi bırakılan esirlik

Yargıtay’ın son yıllarda sıklıkla vermiş olduğu karara göre ise, kadının erkeğin ailesi ile yaşamaya mecbur bırakılmasındaki haklılık sebebi olmaktadır.

Terk Sebebiyle Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Terk sebebiyle boşanma davası nasıl açılır? İlk olarak terk sayılmayan durumlar yani geçerliliği kanunen olan bir terk yaşanmalıdır. Taraflardan birinin geçerli bir sebep olmaksızın evi terk etmesinden sora, kendisi evine tekrar davet edilmelidir. Ayrıca yapılan bu davet resmi bir işlem şeklinde olmalıdır. Şöyle ki, evi terk eden tarafa uygun şekilde hazırlanan ihtarname, noter aracılığı ile iletilmelidir.

İhtarnamenin çekilmesinden sonrada, terk eylemini gerçekleştiren eş evine geri dönmüyorsa eğer, terk sebebine bağlı olarak boşanma davası açılma hakkı ortaya çıkar. Konuya uygun şekilde hazırlanan dilekçe ve diğer evraklar eşliğinde, Adliyeden gerekli olan bütün işlemler yapıldıktan sonra dava sürecine başlanabilir.

Terk sayılmayan durumlar ve terk eylemine dair olan boşanma davası konuları hakkında detaylı görüşme yapmak için, internet sayfamızda yer alan iletişim bilgilerinden faydalanarak, hukuk büromuzla iletişime geçebilir ve danışmanlık randevusu talep edebilirsiniz.

Bir sonraki yayınımız Usulsüz Toplu İşten Çıkarılma makalemizi inceleyebilirsiniz.

0

Related Posts

Yorum Gönder